На 9 май, Европейският ден на информираност за инсулта, стартира кампания, в чийто фокус е качественият живот на преживелите инсулт. В рамките на кампанията, до края на май тази година, за пациенти преживели инсулт, са организирани безплатни профилактични прегледи на редица места в цялата страна.
Инициативата е на Асоциацията за инсулт и афазия. Европейската организация за инсулт ESO определя 9-ти май тази година за европейски ден на информираност за инсулта. На стария континент с тази дата се отбелязва и годишнината от приемането на Европейския план за борба с инсулта с хоризонт до 2030 г.
По инициатива на Асоциацията за инсулт и афазия, Министерството на здравеопазването на Р България прие с декларация този план и в последните две години се разработва национален стратегически документ.
Българите продължават да водят негативната статистика на Европа свързана с това заболяване, както по брой случаи на 100 хиляди души, така и по смъртност. Тревожен е нарастващият брой инсулти в страната, както и все по-намаляващата възрастова граница – международна тенденция, която силно засяга и нашата страна. По последни изчисления всеки четвърти е застрашен от инсулт у нас, а мозъчно-съдовите инциденти през 2021 г. са регистрирани средно на всеки 12 минути в страната.
Темата на тазгодишната европейска кампания „Живот след инсулт“ е израз на общите ни усилия обществото да възприеме различни гледни точки към сложните проблеми да бъде осигурен качествен живот на преживелите инсулт.
Инициативата среща широка подкрепа и се реализира в страната със съдействието на повече от 100 общини, разположени във всички 28 области.
Всяка от общините допринася за повишаване информираността за превенция на инсулта и за възможностите за използване на предоставяните от тях общински и социални услуги във връзка със заболяването. Националната кампания обединява усилията на Асоциацията за инсулт и афазия с тези на съсловните лекарски организации в страната, болнични и рехабилитационни центрове, Българският червен кръст, редица бизнес организации и изявени личности.
С цел първична и вторична профилактика, Столична община чрез Метрополитен ЕАД ще разпространява видеоклип със симптомите на инсулта във всички метростанции, като това ще направи и търговската верига „Фантастико“ в своите обекти. Доброволци на Български червен кръст ще раздават информационни материали за самооценка на риска от инсулт в София и във Велико Търново.
Предвидени са редица културни и информационни събития, между които и групи за взаимопомощ за прекаралите инсулт за всяка от областите в България. Групите ще бъдат достъпни от 12:00 ч. на 09.05.2023г. във фейсбук страницата на Асоциация за инсулт и афазия.
Националната кампания „Живот след инсулт“ стартира на 9-ти май 2023 г. в гр. Велико Търново, който става столица на инициативата. В двора, пред Катедралния храм „Рождество Пресв. Богородица“ – Вл. Търново (ул. „Иван Вазов“ 28), в 10:30 часа се открива временна приемна за преживели инсулт пациенти и техните близки.
Повече подробности за цялата програма на кампанията можете да намерите на страницата на асоциацията тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Борисов взе завоя: Преди щяхме да подкрепим споразумението с Украйна, но Тръмп и Европа вече говорят за мир
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
На Коледа: Масирана руска атака по енергийния сектор на Украйна. Трима ранени в Харков