Рисковете при ваксиниране според мен са минимални, заяви по БНТ имунологът и хематолог д-р Велизар Шиваров. Той уточни, че хората с активни тежки автоимунни заболявания не би трябвало да се ваксинират.
Хората с ракови заболявания, които се подлагат на тежка терапия и по принцип са изложени повече на по-голям риск от инфекциозни заболявания, трябва да са с приоритет при ваксиниране - за тях това е един шанс те да бъдат предпазени. И медицинският персонал, който работи с такива болни, също трябва да бъде ваксиниран с предимство, подчерта той.
Преболедувалите от COVID-19 със сигурност имат антитялов отговор, но никой не може да отговори на въпроса колко продължителен ще е той, със сигурност те могат да бъдат имунизирани на малко по-късен етап.
Ако човек се разболее от друго заболяване след първата доза, втора ще бъде отложена, това е възможно до 12 седмици, поясни д-р Шиваров. Спорен е и въпросът дали да се удължи времето между двете дози, за да бъдат ваксинирани повече хора - шансът предпазването да трае много по-малко е много голям.
Няма проблем, ако се ваксинираме, след като вече имаме противогрипна ваксина, каза имунологът.
Доказано е, че всички хора, независимо от пол и възраст, се влияят еднакво от ваксините, подчерта д-р Шиваров.
"Няма случай имунният отговор вследствие на ваксината да предизвиква имунопатологично заболяване, освен няколко случая на алергични реакции", поясни имунологът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)