Едва 40% от хората с диабет посещават своя личен лекар на всеки 3 месеца, а 43% изследват кръвната си захар твърде рядко - не повече от веднъж годишно. Това показват резултатите от онлайн проучване сред 193 пациента със захарен диабет тип 2, проведено в периода 24 октомври – 10 ноември.
Данните бяха представени от проф. Цветалина Танкова - ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицински университет - София и началник на Клиниката по диабетология в УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ на пресконференцията „Добрият контрол на диабета - инвестиция в бъдещето“.
Събитието се организира от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) по повод Световния ден за борба с диабета – 14 ноември.
проф. Цветалина Танкова
При 25% от анкетираните личният лекар ги насочва за консултация на ендокринолог веднъж, а при 48% - два пъти годишно. Най-честият източник на информация за заболяването (съвети за хранене, движение, прием на медикаменти и др.) за пациентите са ендокринолозите.
Проф. Танкова представи данни на Международната диабетна федерация за 2021 г., според които 10,5% от населението на света (537 млн. души) има захарен диабет. Приблизително един на 10 души страда от заболяването. Очакванията са тази честота да се увеличи и до 2030 г. диабетът да засяга един на всеки девет души, а до 2045 г. – един на всеки осем.
Ендокриноложката отбеляза, че добрият контрол на диабета е в поддържането на нормални стойности на гликирания хемоглобин (HbA1C < 7%), на кръвната захар на гладно (4 - 6.1 mmol/l) и след хранене (<7.8 mmol/l). Препоръчва се и избягването на драстично понижение на кръвната захар (хипогликемия), както и контрол на кръвното налягане, липидите и телесното тегло чрез индекса на телесна маса.
Всяко понижаване на стойностите на кръвната захар с 1% намалява риска от усложнения – с 12% на риска от инсулт, с 14% - риска от инфаркт, 16% - риска от сърдечна недостатъчност и с 43% - риска от ампутации. Именно затова, според проф. Танкова, обучението, както на хората със захарен диабет, така и на здравните специалисти може да помогне да се избегне нарастващото бреме на захарния диабет.
Има достатъчно ендокринолози у нас, но са неравномерно разпределени. Най-много такива специалисти има в София, каза проф. Танкова след въпрос на OFFNews. Тя подчерта, че в някои райони подкрепят младите специалисти с цел да се върнат, но другаде те липсват, а това лишава пациентите от достъп до иновативна терапия.
доц. Любомир Киров
Основните рискови фактори за развитие на захарния диабет тип 2 са затлъстяването, обездвижването и нездравословното хранене. Затова за успешния контрол на заболяването е нужна промяна на начина на живот, която пациентът сам трябва да пожелае, каза доц. Любомир Киров - председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
Той допълни, че в момента НЗОК поема два пъти годишно изследването на гликиран хемоглобин за пациентите с диабет тип 2. Според него е добре то да може да бъде извършвано до 3 пъти годишно, каквито са съвременните препоръки.
По думите на общопрактикуващия лекар България е една от малкото страни, в които се извършва скрининг за диабет веднъж годишно, при това напълно безплатно като част от профилактичния пакет изследвания. Въпреки това едва 53% от хората са склонни да се посетят лекаря си за годишния профилактичен преглед. Доц. Киров напомни, че глобата за неявяване е 100 лв. и лишаване от здравноосигурителни права за един месец.
Деян Денев
По-добрият контрол на кръвната захар води до по-добри здравни резултати – намалени усложнения, повече години живот и в по-добро здраве, снижени разходи за здравната и социалната системи, коментира Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
Той уточни, че разходите в Европа за лечението на захарния диабет се определят от развитието на усложненията му, тъй като по-добрият контрол на заболяването намалява разходи и даде пример: средствата за лечение на пациент с диабет без усложнения в Европа възлизат на 1723 евро годишно, а при развили се усложнения нарастват четирикратно - до 5642 евро годишно.
Освен това болничното лечение на усложненията, предизвикани от диабета, е много по-скъпо и формира 55% от всички разходи. Същата тенденция се наблюдава и в България.
По данни на Международната диабетна асоциация публичните средства за лечение на диабет у нас са около 550 млн. лв. като 20% от тях са инвестиции в извънболнично проследяване – прегледи, изследвания, тест-ленти, помпи. Други 20% са за лекарства, а 60% от средствата се отделят за хоспитализации и лечение на усложненията от диабет. Проучвания показват, че иновативните терапии водят до нарастване на броя пациенти с добър контрол и намаляване на усложненията.
По време на събитието всички присъстващи получиха възможност да проверят нивата на кръвната си захар.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас