Център за белодробни трансплантации у нас няма, илюзия е, че някога ще има. Нямаме връзка и с европейски център, като Виенския, с който се работеше преди години, каза по БНР доц. Васил Велчев, завеждащ Сектор електрокардиостимулация в УМБАЛ "Света Анна".
По думите му трансплантациите в България страдат от хронично недофинансиране, липса на донори, стимули за екипите. Белодробната трансплантация е скъп и модерен процес. Държави като Словения, които са с подобни показатели като нас, също нямат център, но те са се ориентирали към чужд, който има опит, така че да могат пациентите да получат най-доброто, коментира специалистът.
Според него трябва да има утвърдена пътека или методика за пациентите, които вече са насочени за трансплантация на бял дроб, за да бъдат реферирани за оценка и да имат някаква предвидимост. Около 2 до 4 -ма пациенти с белодробна хипертония у нас се нуждаят от такава трансплантация, казва доц. Велчев.
"Нямам идея дали на ниво МЗ или НЗОК нещата могат у нас да се променят. Може би пациентските организации, които и сега помагат на нуждаещите се от трансплантация, трябва да пояснят най-напред колко е важно референтните центрове да имат преференциално финансиране. За да повдигнем нивото, спрямо общото ниво в България. Това важи за всички такива експертни центрове у нас - те не могат да се изграждат и функционират добре. Не съм оптимист, дори съм сигурен, че нашият център няма да се включи в Европейската референтна мрежа за бял дроб", каза още доц. Васил Велчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)