"Моят призив е категоричен - за Бога пуснете децата на училище, не ги спирайте!", каза доц. Андрей Чорбанов от Института по микробиология при БАН по БНТ, в коментар за началото на учебната година у нас.
Той се съгласи, че е логично хората да се страхуват, никой не е застрахован да се разболее, но според него излишният страх и параноята също не са необходими.
"Дали децата разпространяват заразата или прекарват болестта по-леко предизвиква много големи научни спорове в момента. Децата прекарват инфекцията категорично много леко, спорът всъщност е дали я разпространяват или не. Според шведските данни не я разпространяват, смята се, че децата се заразяват от възрастните. Получиха се данни, че отделят дори по-голямо количество вируси от възрастните, но се спори доколко това е разпространение и заразяване. Науката все още спори, най-големият проблем е данните да бъдат обективни", каза доцентът.
Той заяви, че няма и абсолютни данни за повторно заразяване с коронавирус. Въпреки единичните съобщения за такива случаи все още се спори дали са били повторно заразени или вирусът е останал скрит под някаква форма в организма за по-дълъг период.
"Със сигурност имунитет се изгражда, друг е въпросът колко е траен, няма как да знаем заради краткото време, но със сигурност 6 месеца имунитет има, защото щеше да има твърде много хора, които са повторно заразени", коментира доц. Чорбанов.
По думите му хигиената е силно положителен фактор, но няма нищо положително в това хората да се научат да носят маски, защото това пречи на социализацията. Хората трябва да виждат лица срещу себе си, а не маскирани. Има цели групи държави, в които ходят целогодишно маски, но в една културна европейска държава това не трябва да се случва, подчерта той.
На годишна база коронавирусът не е по-различен по смъртност от грипа, така че нормалните мерки, които трябва да се вземат, са болните да бъдат изолирани, каза имунологът.
"Параноята срещу здравите хора е нещо, с което няма как да се съглася. Гледната точка зависи от това дали хората работят на държавна работа или в сферата на науката. Учените нямат право да лъжат. Те може и да грешат, но трябва да кажат това, което мислят, докато хората, които са пряко ангажирани с държавата, навсякъде по света, трябва да поддържат държавната политика. Това е обяснението. Не е лесно да си опозиция. Не е важно да се говори едно и също, за да не се объркват хората, ако това не е истина", подчерта доц. Чорбанов.
Той коментира и спрените изпитвания на оксфордската ваксина. По думите му няма как да се избегне странична реакция при тестване на нов продукт и това е стандартна процедура при тестванията.
"Наблюдават се много показатели и параметри. Наблюдават се всякакви реакции. Доброволците подписват специални декларации и са доста високо платени, това е нормално и не бива да ни учудва, учудващо е, че хората очакват бързи резултати", каза той.
Безвредността на ваксините е най-важният елемент, който се наблюдава, защото се ползват при здрави хора, недопустимо да има каквито и и да било странични реакции, обясни имунологът.
Кога ще се обяви, че има готова ваксина е въпрос на политика. Препаратът трябва да премине доста дълги тестове, за да бъде пуснат в масова употреба, подчерта специалистът.
При българската ваксина, изпитванията започват в късна есен, некоректно ще е да кажем, че сме готови, нужна е поне още година и половина. Но както се казва "последните ще станат първи" - това важи най-вече за ваксините, далеч невинаги първите са най-добри, уточни той.
Доц Чорбанов коментира и разпространението и смъртността от COVID-19 в последните месеци. Според данните, които цитира, страните с добре развита здравна система са с много малко над нормалната смъртност от коронавирус. Държавите, които са били с либерален режим сега влизат в нормални стойности, а тези, които се придържаха към строги ограничения и изолация, отбелязват ръст в разпространението на инфекцията, подчерта той.
"Категорично продължавам да смятам, че това затваряне не беше необходимо. У нас няма много болни, ако нямаше ежедневна информация в медиите, нямаше да се разбере от огромния брой хора, че има такъв проблем. Доколкото държавата изобщо имаше участие в справянето с епидемията, можем да кажем, че се е справила, но аз не смятам, че затварянето помогна по какъвто и да е начин за неразпространението на инфекцията. Помогна начинът ни на живот, генофондът, комплекс от фактори", обобщи доц. Чорбанов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир