Бременните жени могат да се ваксинират срещу COVID след третия месец

Ваксинацията по никакъв начин не намалява шансовете за забременяване – сега или в бъдеще, посочват от Експертния съвет по "Акушерство и гинекология"

OFFNews 29 март 2022 в 13:59 797 0

Снимка Pixabay

Ваксинация срещу COVID-19 при бременните жени да се извършва след 12-та гестационна седмица (след третия месец) на бременността, когато завършва формирането на плода. Това препоръчва Експертният съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“.

Експертите са категорични: „Натрупаните до момента научни данни не показват неблагоприятни ефекти на ваксините върху бременните, а напротив, свидетелстват за предпазващ ефект на ваксините, в т.ч. и за известна защита на плода“.

Ваксинацията срещу COVID-19 може да предпази новороденото от инфекция чрез майчините антитела, образувани от ваксинацията и предадени чрез плацентата или чрез кърмата.

Бременните жени са изложени на по-висок риск от тежко протичане на COVID-19 в сравнение с жените в репродуктивна възраст, които не са бременни. Жените, които боледуват от COVID-19 по време на бременност, са с повишен риск от преждевременно раждане (преди 37-ата гестационна седмица) и тромбози.

Основни заболявания като сърдечносъдови заболявания, диабет, болести на дихателната система, на черния дроб или бъбреците, онкологични заболявания или рискови фактори като затлъстяване и тютюнопушене също увеличават риска от тежко протичане на COVID-19, като тази вероятност се увеличава с възрастта на бременната жена.

На бременните жени се препоръчват иРНК ваксините (на производителите Pfizer/BioNTech и Moderna), заради по-добрите данни за имуногенност, реактогенност и липса на коагулационни проблеми. Ваксините не съдържат съставки, които са вредни за бременните или за развитието на бебето, не водят до усложнения при бременност, нямат негативно отражение върху здравето на бъдещите майки и новородените. Ваксините, базирани на иРНК технология, не навлизат в клетъчното ядро и не взаимодействат с човешката ДНК. Кратко време след ваксинацията организмът напълно разгражда всички съставки на ваксината.

Жените, които планират да заченат и правят инвитро опити, трябва да се ваксинират срещу COVID-19, тъй като потенциалните усложнения при заразяване с коронавируса преди забременяване и по време на бременност могат да бъдат значителни.

Ваксинацията по никакъв начин не повлиява шансовете за забременяване – сега или в бъдеще. Редица проучвания показват, че ваксините срещу COVID-19 нямат отношение към яйчниковата функция, качеството на яйцеклетките, оплождането или броя на жените, които са забременели след поставяне на ваксина. От друга страна, боледуването от COVID-19 може да доведе и до продължаващи месеци наред проблеми с овулацията.

Министерството на здравеопазването и Експертният съвет по акушерство и гинекология препоръчват на бременните и на жените, подложени на инвитро процедури, изборът на ваксина и моментът на ваксинация да бъдат консултирани с наблюдаващия специалист.

Повече информация за ваксинацията срещу COVID-19 при жените в репродуктивна възраст, можете да намерите на сайта "Плюс мен" – част от информационната кампания „Плюс мен“ на Министерството на здравеопазването за ползите от ваксините и ваксинацията.

В прикачените файлове са достъпни дигитална брошура по темата, разработена със съдействието на Експертния съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“, както и визуализация на материала.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите