10 лесни и важни грижи за краката на диабетиците

OFFNews 19 август 2020 в 10:22 4830 0

Диабетното стъпало е едно от най-честите и тежки усложнения на захарния диабет. Основни причини за развитието му са увреждането на периферните нерви и съдове на краката. Трима специалисти - ендокринологът д-р Мария Митева, съдовият хирург д-р Александър Плачков и неврологът д-р Антоанета Неделева от пловдивската клиника "Медикус Алфа" предоставят 10 лесни и важни грижи за краката на диабетиците.

1. Проверявайте краката си всеки ден за червени петна, наранявания, подуване.

2. Измивайте краката си всеки ден.

3. След измиване, краката трябва добре да се подсушават и да се намажат с тънък слой хидратиращ крем, за да е оптимално влажна кожата. Не трябва да се нанасят масла или кремове между пръстите на краката, тъй като допълнителната влага там може да доведе до инфекция, най-често гъбични.

4. Мазолите да не се отстраняват по никакъв механичен начин собственоръчно. Внимавайте да не увредите стъпалата при рязането на ноктите, загрубелите кожички около нокътя, както и по стъпалата, врастването на ноктите.

5. Не ходете боси по неравни и грапави повърхности. Пазете стъпалата от наранявания.

6. Носете удобни обувки, които защитават краката. Проверете с ръка обувката за камъчета, подгъване или други чужди тела.

7. Защитете краката си от горещо. Носете обувки на плажа или на гореща настилка. Не поставяйте краката си в гореща вода. Никога краката не се затоплят с грейки, защото при нарушена чувствителност може да се получат изгаряния.

8. Защитете краката си от студено. Не допускайте изстудяване или измръзване на стъпалата. Ползвайте меки и широки чорапи по време на сън през студените месеци.

9. За да подобрите кръвотока в краката - дръжте краката си нагоре, когато седите и лежите, раздвижвайте пръстите на краката си и глезените нагоре и надолу за 5 минути два или три пъти на ден, не кръстосайте краката си за дълги периоди от време.

10. Спрете тютюнопушенето във всичките му разновидности.

Ампутацията при хората със захарен диабет е 25 пъти по-честа, отколкото при хора без диабет и е най-честата причина за нетравматична ампутация на крайник. За да не се стига до тази крайна мярка са необходими навременни диагностика, профилактика и лечение.

В клиниката "Медикус Алфа" заработи и първият интердисциплинарен сектор за "Профилактика и лечение на диабетно стъпало", където пациентите получават компетентно мнение от 3-мата специалисти – ендокринолог, съдов хирург и невролог.

"Преглеждаме диабетици, които вече имат проблеми със стъпалата си, както и диагностицирани с тази болест, които биха желали да им се направят профилактични прегледи, инструментални и лабораторни изследвания, за да се прецени дали и в каква степен са нарушени техните кръвообращение и инервация. Имаме много възможности преди оперативните, с които да се подобри състоянието на долните крайници", казва съдовият хирург д-р Плачков.

Според специалистите, че чрез скрининга с триплекс доплер и ЕМГ- електромиография могат да се установят и най-ранните промени в кръвоснабдяването и инервацията на долните крайници. 

Ендокринологът Д-р Митева посочва и рисковите фактори за диабетното стъпало:

- Периферната невропатия предизвиква изтръпване, болка и слабост в стъпалата, но също така може да се стигне до пълна загуба на чувствителност на краката. Увреждането на нервите може също така да доведе до промени във формата на пръстите на краката и стъпалата, което налага носене на индивидуални ортопедични стелки и обувки.

- Захарният диабет води до периферна съдова болест - стесняване и втвърдяване на кръвоносните съдове на краката. Лошото кръвообращение затруднява лечението на инфекциите и е основната причина за по-високия риск от ампутации. Основни симптоми са изстиване на краката, болка и накуцване при ходене или изкачване, която изчезва при спиране за почивка за няколко минути. Освен високите стойности на кръвната захар, други рискови фактори са: тютюнопушенето, високото кръвно налягане и високия холестерол.

- Диабетът може да предизвика промени в кожата на краката. Увреждат се нервите, които контролират влажността и омазняването на кожата на краката. Кожата става много суха и лесно ранима, по-често се появяват мазоли. Промененото хранене на тъканите в тези зони предразполага бързото влошаване и задълбочаване на раните. Язвите се появяват най-често на точките на натиск на стъпалото. Пренебрегването на язвите може да доведе до инфекции, които от своя страна могат да доведат до загуба на крайник.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите