Всеки ден всички ние сме изправени пред редица предизвикателства за нашето здраве. В стремежа си към пълноценен живот и оптимален здравословен статус, много хора се обръщат към мъдростта на Изтока.
Аюрведа е знание, възникнало в сърцето на Азия преди повече от пет хиляди години. Като система тя обединява корените на философията с медицината, биохимията и физиологията. Древните индийски лекари имали богати знания за растенията и животните, а оттам и по фармакология. Масово в западния свят витае погрешното схващане, че индийската медицина е псевдонаука.
За съжаление, някои практикуващи не помагат да започнем да я приемаме по-насериозно, тъй като самите те не се стараят да задълбочат своите знания по темата. Друга широко разпространена грешка е да смятаме, че аюрведа и натуропатия са понятия, означаващи едно и също. Нещата не стоят точно по този начин. По-точно натуропатията е раздел на индийската традиционна медицина.
В днешно време за всеки един от нас е важно да знае как да се грижи за собственото си здраве. Според аюрведа болестите се появяват вследствие на натрупването на токсини. Тяхното име в Индия е “ама” и древните лекари още в зората на цивилизацията са идентифицирали, че ни вредят. Аюрведа може да ни даде още повече знания по тези въпроси и да ни помогне да се погрижим за себе си, било то сами или с помощта на професионален гуру. На първо време трябва да започнем, като се образоваме относно науката за здравето. А това най-лесно става, разбира се, като четем книги. Кои са трудовете, които могат да ни помогнат да вникнем в знанията на Древна Индия за здравето и енергийния баланс?
(1) Сушрута самхита - един прекрасен английски превод излезе преди няколко години от Кавираж Кунджа Лал Бришагратна.
(2) Практическа аюрведа - авторът на това ръководство е Ачаря Балкришна. В него ще научите основите на аюрведа във всичките й аспекти.
(3) Клинично диагностициране в аюрведа - гази книга на М. Шринивасулу може да ни насочи по отношение на това как индийските традиционни лечители подхождат към нашите заболявания и как намират точната терапия за тях.
(4) Аюрведа - природната медицина - с автори Субхаш Ранаде и Дейвид Фроули, още едно изключително заглавие по темата.
(5) Пракрити - твоята аюрведа конституция - написана от д-р Робърт Едуин Свобода.
(6) Когато говорим за традиционна индийска медицина, не бива да пропускаме приноса на лекаря и мислител Дийпак Чопра. Неговите възгледи за аюрведа са най-изчерпателно описани в Съвършеното здраве - подробен наръчник за тялото и душата.
(7) Още един ценен труд на Чопра, този път в съавторство с Дейвид Саймън, това е прочутият Наръчник за билките. От него ще научите всичко най-необходимо относно подбора на полезните растения и екстракти, които се използват в индийската древна традиция.
Един от най-ефективните начини за осъществяване на интеркултурна комуникация, това е кулинарното изкуство. Нека да разгледаме един от най-ценните литературни източници, които могат да ни разкрият мистиката на готвенето в аюрведа:
(8) Готвене и самолечение в аюрведа - написана от Васант и Уша Лад, тази книга ще ни помогне да видим ясно неразривната взаимовръзка, която съществува между храненето и здравето.
Двамата автори са щатни професори в Института по аюрведа Ню Мексико, Съединените американски щати. Д-р Васант Лад от дълги години изучава възможностите за самолечение в аюрведа и е издал редица книги по въпроса. - https://www.ayurvedabansko.bg/ayurveda-knigi/
Съвременните бъдещи майки и млади родители могат да научат много полезни неща от аюрведа литературата. Предлагаме ви някои от топ заглавията, например:
(9) Четвъртото тримесечие - наръчник за възстановяване след раждането, постигане на емоционален баланс и възвръщане на жизнеността. Книгата е написана от авторката Кимбърли Анн Джонсън.
(10) Йога мама, йога бебе от Линда Спароу - перфектното четиво за майки, които искат колкото се може по-рано да вдъхновят децата си по здравословния път на Древна Индия. В Аюрведа клиник Банско и Аюрведа София могат да ви препоръчат още източници, с които да се самообразовате по методите на древната индийска медицина.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)