Сразихме и Полша: България продължава без загуба на световното по волейбол

OFFNews 09 юли 2023 в 14:51 7401 0

волейбол
България победи и Полша на световното по волейбол за мъже под 21 години.

В един истински фестивал на красивия волейбол България срази Полша с 3:2 (25:23, 26:28, 25:17, 22:25, 15:11). Така нашите завършват на първо място групата си на световното първенство за мъже под 21 години в Бахрейн с три победи, съобщават от Българската федерация по волейбол.

Преди това сразихме Канада и Индия. Отборът, воден от Андреа Буратини игра страхотно, но най-важното беше духът, който демонстира. Традиционно Полша е един от най-трудните ни съперници. Преди две години "дружина полска" ни победи на финала на световното под 19 години. Реално един срещу друг се изправиха почти еднакви състави и сега.

Първият гейм на мача беше пример за волейбол и факта, че това са два от най-силните отбори в света на тази възраст. Повече от четири точки разлика нямаше в нито един момент. Първо поляците дръпнаха в резултата с 5:3. Изравнихме им при 11:11. А резултатът се обърна при 13:12. Най-голямата разлика за нас бе при 21:17. Тогава обаче Полша демонстрира класа и взе нещата в свои ръце с шест поредни точки. Нашите изглеждаха сломени, но не би! При 21:23 последваха четири наши точки и частта завърши 25:23.

Шоуто в Манама продължи с пълна сила. Вторият гейм беше също така равностоен. Този път поляците дръпнаха с четири точки при 14:10. Ние отвърнахме на удара с 20:18. Новото равенство се случи при 22:22. И тогава започна размяна на точки. Първи ние изпуснахме два геймбола. Също направиха след нас поляците. Двата тима размениха по още един пропуснат. Накрая "Дружина полска" изравни 28:26.

Третият гейм не приличаше на първите. Имаше един доминант на терена и за щастие се казваше България. Поляците нито веднъж не поведоха в частта. А българите дръпнаха от рано - 4:1. Съперникът успя само веднъж да стигне до две точки пасив. Когато резултатът набъбна до 19:13, беше ясно, че ще поведем. На моменти Полша изглеждаше като тим, който има сили за обрат. Българите обаче веднага им показваха обратното. Поведохме с 2:1 с внушителното 25:17.

Четвъртата част този път стартира отново много равностойно. Равенствата се редяха до 7:7. Тогава за първи път Полша успя да вземе малък аванс. Той стигна до четири точки - 13:9. Поляците продължиха да ни притискат и стигнаха до 17:12. Наш ред беше да "увеличим предавката" и изравнихме 19:19. За съжаление поляците взеха следващите две точки, но в такъв мач беше ясно, че ще се играе до сетния дъх. Много лош за нас късмет и добър за Полша направи резултата 23:20. Начален удар на съперника се спря в мрежата, но падна в нашата половина. Но без късмет, а с майсторство Алекс Николов направи ас и резултатът стана 23:22 за Полша. Жалко, следващият му начален удар попадна в мрежата - 22:24. "Дружина полска" спечели още първия си геймбол - 25:22.

Дойде време за тайбрек - една от ахилесовите пети на волейбола ни в последните години. След като мъжете счупиха каръка срещу Иран в Лигата на нациите, дойде време и младежите да опитат. Размяната на точки първо помогна на Полша - 4:2. Нашите обаче не се притесниха, а напротив. Започнаха да мачкат с всичка сила съперника и поведоха с 10:6. Преднината набъбна до 12:7. Поляците се опитаха да се върнат с две поредни точки, но ни направиха и услуга - грешка от начален удар. Съперникът остана в мача при 13:11. При 14:11 на началния удар застана Алекс Николов, отлична защита и победа - 15:11!