Заради противоречие с европейското право ВАС отмени решение на МС за украинските бежанци

OFFNews 08 юли 2022 в 12:13 1033 0

съд

Снимка Архив

ВАС

Върховният административен съд отмени решение от 30 март 2022 г. на Министерския съвет за изменение на друго решение от т.г. за предоставяне на временна закрила на разселени лица от Украйна и за промяна на Националния план за действие при временна закрила.

По силата на въпросното решение бежанците могат да получават временна закрила и без изрично да го заявят и да имат регистрация за ползване на временна закрила до 15 април 2022 г. Върховните магистрати обаче приемат, че предвиденият срок е рестриктивно условие, което противоречи на правото на ЕС. Освен това държавите членки нямат право да приемат по-неблагоприятни условия от тези, определени в Директива 2001/55/EO.

Предвидените минимални стандарти имат за цел да осигурят в най-голяма степен правата на уязвимите групи лица и да гарантират оптималното им възприемане от страните на ЕС по начин, по който националното им законодателство да отговори на нуждите от международна закрила. Обжалваното решение влиза в противоречие с тези цели и по този начин не може да отговори на необходимостта от гарантиране на безопасното преминаване на лицата с цел завръщане в тяхната държава или регион по произход, смята ВАС.

Атакуваното решение противоречи и на разпоредбите на Закона за убежището и бежанците (ЗУБ). Според разпоредбите му временна закрила се предоставя в случай на масово навлизане на чужденци, които са принудени да напуснат държавата си по произход поради въоръжен конфликт, гражданска война, чужда агресия, нарушаване на човешките права или насилие, и не могат да се върнат обратно.

"От разпоредбите на ЗУБ е видно, че законодателят е дал изчерпателна нормативна регламентация на института на временната закрила, включително и на правата на нуждаещите се от такава закрила. Не е предвидена обаче възможност тя да бъде получавана без регистрация на лицата и да бъде ограничена до определена дата.

Незаконосъобразно е и предвиденото в обжалваното решение лица с чуждо гражданство или без гражданство да получават временна закрила без изричното им волеизявление. Това ги лишава от възможността да изберат да кандидатстват за незабавна закрила или да кандидатстват за индивидуална международна закрила, каквато възможност им е предоставена по силата на Решение за изпълнение (EC) 2022/382 на Съвета от 4 март 2022 година и член 17 и член 19 от Директива 2001/55/ЕО", се мотивират от ВАС.

Решението не е окончателно и може да се обжалва пред петчленка на ВАС.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност