Софийската градска прокуратура протестира решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за новите цени на водата в Бургас и прилежащите общини Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе и Царево, съобщиха от СГП.
Там водата поскъпна с цели 60% от 1 август тази година. Новината изненада неприятно потребители и хотелиери.
До протеста на прокуратурата се стигна, след като Върховната административна прокуратура (ВАП) изпрати по компетентност на СГП преписка на КЕВР за нейно решение за одобряване на бизнес плана на ВиК в Бургас за периода 2022 г.–2026 г. при прилагане на метода на ценово регулиране „горна граница"; утвърждават се цени на водата без ДДС, считано от 1 август 2022 г., и се приема анализ за социалната поносимост.
Според СГП решението е незаконосъобразно и е поискана неговата отмяна. Също така СГП е направила особено искане за спиране на предварителното изпълнение на решението на КЕВР, тъй като в противен случай то би причинило значителна и труднопоправима имуществена вреда на жители на област Бургас, която се изразява в плащане на изключително високи сметки за услугата.
Прокуратурата намира, че са извършени редица нарушения:
1. Липса на становище за бизнес плана за периода 2022 г.-2026 г., както повелява Законът за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВИКУ);
2. В бизнес плана трябва да има направен технико-икономически анализ на съществуващото положение, което също липсва;
3. В решението на КЕВР няма данни и информация за начина на определяне на размера на общите загуби във водоснабдителната система;
4. Съгласно закона при определянето на цените на ВиК услугите КЕВР трябва да се ръководи и от принципите за възстановяването на икономически обоснованите разходи. При определянето на разходите за възнаграждения на персонала на дружеството, съответно осигуровките за тях, както и при определянето на разходите за електрическа енергия, този принцип не е спазен;
5. По закон при изпълнение на правомощията си за регулиране на цените на "ВиК услугите" КЕВР се ръководи и от социалната им поносимост. Комисията обаче неправилно е определила новите цени за социално поносими, като не е ползвала необходимите данни от Националния статистически институт. Според ЗРВИКУ "социална поносимост на цената на "ВиК услугите" е налице в случаите, когато тяхната стойност, определена на база минимално месечно потребление на вода за питейно-битови нужди от 2,8 куб. м. на един човек, не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство в съответния регион.
Ползваните от КЕВР данни за доходите на жителите на област Бургас са неотносими. Не е ясно как КЕВР е определила средно месечния доход на лице от домакинство за годините: 2022 г.-2026 г., посочват от СГП.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)