Надежда Йорданова е бивш правосъден министър. Кандидат-депутат от "Продължаваме промяната-Демократична България" на предстоящия на 27 октомври предсрочен парламентарен вот. С нея говорим за половинчатата съдебна реформа, предстоящия избор на нов главен прокурор и съдбата на страната, ако отново стигнем до предсрочни избори след неуспех за съставяне на правителство.
Това, което се случи със съдебната реформа, е, че затъна в ерата на (Никола) Филчев. Измененията в Конституцията, които бяха приети от 49-ото Народно събрание, за съжаление в голямата си част бяха отменени от Конституционния съд с един основен аргумент - че не са в компетенциите на Обикновена народно събрание, а в компетенциите на Велико народно събрание. С тези изменения искахме на първо място да ограничим всевластието на главния прокурор. Да премахнем разбирането, че той е господар на всички прокурори, заяви Надежда Йорданова в подкаста на OFFNews.
Тя припомни, че обединението е настоявало главният прокурор да бъде само административен ръководител на Върховната прокуратура, да има яснота в методическото ръководство за прилагането на закона, да се намали мандатът му, да няма възможност за втори мандат. Същевременно да бъде структуриран Висш прокурорски съвет, при който да има обществен контрол, а Висшият съдебен съвет да бъде формиран от мнозинство - съдии да бъдат пряко избирани от съдии. Всяко едно от тези решения отговаряше на дългогодишни проблеми на България, допълни тя.
"КС каза, че не може да пипаме статута на главния прокурор. Не може да бъдат разделени напълно двата висши съвета. Трябва ви ВНС. Мотивите се черпеха от едно конституционно решение от 2003 г., поискано от Филчев, което към него момент да му гарантира позициите. Политическата класа да не си и помисля да ограничава всевластието му. Това е тъжно, защото този структурен проблем в българската съдебна система ще стои и ние виждаме израждането до какво води. Имаме осъдително решение за България по делото "Колеви". КС запази механизма за разследване на главния прокурор, който моят екип в Министерството на правосъдието разработи, а после се доразви от колегата Крум Зарков. Но това е палиативна мярка", коментира Надежда Йорданова.
По думите й и сега не е късно да се направят няколко неща, но с разбирането, че се движим по бавната писта - обезпечаване на избора на нов ВСС, в който съдиите, прокурорите и следователите да изберат представителите си по честна и прозрачна процедура. НС пък да избере обществената квота във ВСС по прозрачен начин и въз основа на правила, които да гарантират, че квотата наистина е обществена. Това означава да се спре практиката на партийните квоти.
"Ще настояваме за това всички кандидати да минават през щателна проверка. Да има едно истинско професионално състезание. Защото нашето виждане е, че новият състав на ВСС трябва да избере нов главен прокурор. Сегашният състав освен, че е с изтекъл мандат, сътвори толкова много безобразия, че няма общественото доверие за нов избор. Трябва да се избере и нов Инспекторат към ВСС, който също да гарантира висок професионализъм и политически неутралитет", смята Йорданова.
На въпрос на кои политически сили ще разговарят за подкрепа, Надежда Йорданова отговори, че в момента разговорите са между ПП-ДБ и избирателите. Устойчивата позиция на обединението е, че след вота ще се водят преговори по коя от политиките на парламентарните сили има сближаване и може да се търси взаимодействие. Този разговор е възможен с всички, без "Възраждане" и ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. С "Възраждане" диалогът е невъзможен заради "ясните ценностни различия, които са определяли позициите през последните парламенти".
"Ние не можем да търсим общо мнозинство с партия, която открито се противопоставя на присъединяването на България към Еврозоната, защитава законодателство, което съществено ограничава правата, свободите на хората, поставя под въпрос светското образование. Не можем да търсим общо и с формацията на Пеевски, защото основна наша ценност е върховенството на правото. Разговор с лице, което е санкционирано по глобалния закон "Магнитски" и Великобритания, ние няма как водим", е категоричен бившият правосъден министър.
Съпротивата на политическите сили срещу антикорупционното законодателство според Йорданова е заради нежеланието да се разследва корупцията по високите етажи на властта. През годините се стигна до ситуация мафията да се срасне с държавата. Кръговете за търговия на влияние, безконтролният достъп до публични ресурси и източването им е създала мощна паралелна структура, която много добре си подрежда картите, разпределя добре играчите и успява да се мобилизира в решаващ момент.
Йорданова каза, че с интерес ще следи казуса с обвинението срещу бившия варненски кмет Иван Портних, ексобластния управител и още няколко души. (Става дума да разследването на злоупотреба с европейски средства за реконструкция на виртуалното пристанище - бел. ред.).
"Не знам дали хората си спомнят титаничния дебат, който беше технически проблем, който даваше повече правомощия на българските делегирани европейски прокурори. Водихме пунически войни в 47-ото НС, за да кажем няколко простички неща - че българските европейски прокурори имат право на самостоятелна администрация, а не да се обслужват от администрацията на Върховната касационна прокуратура, да имат самостоятелно деловодство, за да си гарантират сигурността на информацията, и да имат бюджет... Как да работят тези прокурори, ако не разполагат с елементарни ресурси", посочи Йорданова.
Тя е била сащисана, че един чисто технически проблем се е превърнал в политически, при условие, че България толкова е разчитала на Европейската прокуратура.
Други показателни примери за нежеланието за приемане и прилагане на антикорупционното законодателство е мрежата за влияние около (Мартин Божанов) Нотариуса и Петьо Еврото.
"Бездействието на институциите е скандално. За съжаление, в съдебната система има магистрати, които дърпат ръчната спирачка на подобни разследвания", посочи Надежда Йорданова.
ПП-ДБ ще предприемат поредица от действия, ако все пак този Висш съдебен съвет избере следващия главен прокурор - ще бъде сезиран Конституционният съд и ако той приеме да се занимае с въпроса, процедурата ще бъде спряна до произнасянето му. Обединението ще търси отговор от КС и на друг фундаментален въпрос - дали новият главен прокурор довършва мандата на предшественика си или ще работи при пълен мандат. ПП-ДБ ще настоява и за приемането на промяна в Закона за съдебната власт, която не дава възможност на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната власт. Третата възможност е президентът да върне избора за ново разглеждане от ВСС.
"В този случай се надявам връщането да не е само по процедурни причини, както при Гешев, а по качествени", каза Йорданова.
Според нея България в момента е държава на изтеклите мандати. А мандатността е важна заради законосъобразността на действията на институциите, обясни тя. И тук нещото, за което ще настояват от обединението, е да отпаднат партийните квоти, изборът да е прозрачен и да се гарантират професионалните качества на кандидатите. Притеснително е, че хората не вярват, а политиците не искат да се промени принципа на партийното парцелиране в регулаторите.
"Докато прилагаме този принцип, виждаме, че изпадаме в циклични кризи. Ами, хайде малко по малко да слагаме край на това и да работим в полза на гражданите", призова кандидатът на ПП-ДБ за народен представител.
Надежда Йорданова обясни, че е притеснена, ако се стигне до сценария с още един предсрочен парламентарен вот. Тя даде пример, че България от 57-о място през 2022 г. година по-късно е изпаднала 62-ро в доклад за индекса на демокрация. Другата констатация във въпросния доклад е, че страната ни е в политическа парализа. Това ще започне да нагнетява гняв у хората, който може да избухне в определен момент и да поеме в трудно предвидима посока. Историята е показала, че след катаклизми не е сигурно, че ще дойде нещо по-добро, смята още Надежда Йорданова.
Какво спира растежа в страната чуйте във видеото.
Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1010
1
18.10 2024 в 09:59
Абе Иванов и Мирчев заради Делян Пеевски ли дебаркираха на Росенец???
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас