По време на турското робство затворът в Ловеч е бил разположен на брега на рeка Осъм, непосредствено срещу сегашния централен площад. Бил е изграден от плет и се е състоял се от пет помещения за около 30-40 души. Това може да се прочете на страницата на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".
В началото на миналия век затворът е преместен в масивна сграда, специално построена за целта на територията на днешната централна поща. Сградата се състояла от четири големи и една малка килии, било обособено женско отделение. В южното крило имало втори етаж, където се намирал магазин за продажба на изработената от лишените от свобода продукция - дървени обувки, налъми, плетени серкмета и филета. 10% от печалбата била за сметка на затвора, а останалите - за лични нужди на затворниците.
Затворът се ръководел от директор и се охранявал първоначално от един главен надзирател и четирима надзиратели. В периода от 1921 г. до 1936 г. персоналът му се увеличил на осем надзиратели.
През 1933 г. започва изграждането на сегашната сграда на затвора. Проектиран е от италиански архитект и предназначен за 146 лишени от свобода (126 мъже и 20 жени). Самата сграда е на два етажа с килии и административна част в източното крило. Оградена е с високи каменни стени, с четири стражеви кули в ъглите. Извън оградата е стопанският двор на затвора, с няколко сгради – конюшня, железарска работилница, свинарник и склад за зърнен фураж.
От откриването му през 1936 г. до наши дни затворът в Ловеч многократно е разширяван, надстрояван и реконструиран. През 1973 г. към него е построена мебелна работилница, а през 1997 г. машиностроителен цех.
Последното разширение е новата сграда e открита в края на 2005 г. В периода 2007-2016 година е направено много за подобряване на битовите условия. Във всички помещения в корпуса на затвора са изградени санитарни възли, а старата дограма е подменена с нова PVC дограма, четем още на страницата на дирекцията.
И още - социалната работа се провежда в съответствие с европейските и национални стандарти за работа с правонарушители.
Какво е състояние на нещата според затворника Петър?
Един от обитателите на затвора в Ловеч подаде сигнал до OFFNews за днешните условия, в които са принудени да живеят лишените от свобода. Името му е Петър. Осъден е на три години престой зад решетките за притежание на марихуана. Това не е първото му провинение - и преди е бил хващан с дрога. Сега ще лежи, защото е в условия на рецидив. Петър е малко след 40-те, има две деца. Не се гордее с постъпката си, но мисли, че в ХХI век условията тук са нечовешки. Няколко пъти говорим по телефона.
От разказа му разбирам, че е бил "настанен" в килия с още шестима души, петима от които лежат за убийство. Съжителстват си с хлебарки и дървеници в пълна мизерия. Гадините хапят и влизат в ушите ти, докато спиш. По думите му затворниците са подложени и на психически натиск от надзирателите.
"Пълна мизерия, студ, отвратително отношение. Нарочно те натискат, за да стоиш на място и да работиш. Има дърводелна, в която работят около десет момчета и им плащат от 30 до 50 лв. на месец. Бях порталчик, имаме КПП - една барака, и на минус 15 градуса стояхме една седмица без печка. Отказах да работя и ме махнаха. Ако се оплачеш, става още по-лошо", обяснява Петър.
Той иска да подаде жалба в Съда за правата на човека, но мисли, че няма как да го направи. Знае само, че България многократно е осъждана за лошите условия в затворите. Разказва за случай с друг мъж, който направил опит да се пребори безуспешно със системата. Наказан е да бъде в килия с по-агресивни и стига до болница, където е бил упоен с някакъв "микс" по думите на Петър.
"Все едно си в лудница, няма нищо общо със затвор", коментира той.
Според него, вместо с помощта на специалист, агресията се лекува с медикаменти, които те превръщат в парцал.
"Тези хора са в друг свят - текат им лигите, тъпчат на едно място. Когато трябва да ги изкъпят, ги вкарват в тоалетната и с един маркуч със студена вода ги заливат. Могат да се гаврят с теб по всякакъв начин и никой не те защитава. Само можеш да мълчиш, за да не ти се случи на теб. Това е практика - да си мълчиш, да си послушен", разказва той.
Отговорът на правосъдното министерство
От отговора на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към правосъдното министерство става ясно, че лишеният от свобода Петър Шавулев изтърпява наказание от година и половина в Ловеч и той е в затвора от 11 октомври 2021 г. Съдът му определя първоначално строг режим. Напомня се и че Шавулев има и ефективна присъда от година и половина, която трябва да изтърпи след тази.
На 1 ноември 2021 г. той е бил разпределен за устройване на работа, където се трудят още 31 затворници. Парите, които получават за положения труд, са в рамките на 40% от минималната работна заплата. Но имат и запори, по които администрацията на затвора е длъжна да удържа до 2/3 от възнаграждението им.
Шавулев действително е работил като порталчик, но в помещение има парно. В един период е имало проблем с печка, но е закупена друга, става ясно от отговора до OFFNews.
Шавулев е бил настанен в спално помещение от 32 кв. м със 7 легла. Така е спазена разпоредбата, според която "минималната жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода не може да е по-малка от 4 кв. м". Спалните помещения имат самостоятелен санитарен възел, постоянно течаща вода, маса, столове, шкафчета и легла. Спазени са изискванията за осветеност, възможност за естествено проветряване. Сменени са всички дограми на прозорците.
От ГДИН напомнят, че затворниците са длъжни да поддържат хигиена в спалните помещения и прилежащите части.
Колкото до обвиненията, че хората и хлебарките съжителстват в килиите, от ГДИН обясняват, че санитарна обработка на спалните и работните помещения се извършва по утвърден график. А при сигнали се правят извънредни обработки.
Настанените за лечение в психиатричното отделение на Специализираната болница за активно лечение на лишените от свобода в Ловеч се къпят по график, като е осигурена топла вода в общите санитарни помещения. Има и допълнителни бойлери.
Мнението на специалиста
Правозащитникът Михаил Екимджиев обясни пред OFFNews, че допреди десетина години е имало десетки дела в Европейския съд по правата на човека в Страсбург за лошите условия в българските затворите. Заради делото "Нешков и други срещу България" от 2015 г. и системния проблем в затворите у нас Съветът на Европа задължи страната ни да промени законодателството си "за въвeждaнe нa eфeĸтивнo пpeвaнтивнo и ĸoмпeнcaтopнo cpeдcтвo зa зaщитa нa зaтвopницитe cpeщy нeчoвeшĸи и yнизитeлни ycлoвия нa зaдъpжaнe".
Tо е въведено в Зaĸoнa зa изпълнeниe нa нaĸaзaниятa и зaдъpжaнeтo пoд cтpaжa c измeнeния пpeз 2017 г. С него зaщитaтa ce ocъщecтвявa c иcĸaнe дo aдминиcтpaтивния cъд пo мecтoизпълнeниe нa нaĸaзaниeтo или зaдъpжaнeтo пoд cтpaжa.
Оттогава жалбите в Страсбург рязко са намалели, затова е трудно да се каже колко са те на този етап.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)