Асоциацията на европейските журналисти – България се обърна с призив към Върховната касационна прокуратура да обясни детайлите около проверката срещу двама журналисти от сайта Биволъ. Това съобщи организацията в сайта си в събота и подчерта, че ще продължи да наблюдава случая, както и да внимава дали се спазват всички законни права на двамата разследващи журналисти.
В рамките на тази проверка Асен Йорданов е бил разпитван над три часа от полицията в четвъртък. Вчера стана известно, че прокуратурата проверява имотното състояние на създателите на "Биволъ" Асен Йорданов и Атанас Чобанов. През последните няколко месеца двамата изнесоха разтърсващи данни за имотите на хора във властта, в това число и на главния прокурор Сотир Цацаров, а публикациите им предизвикаха редица оставки. Според полицията проверката е след сигнал от неправителствената организация БОЕЦ /България Обединена с Една Цел/, но оттам отричат категорично това.
В сайта си БОЕЦ съобщи на 13 юни, че тогава едновременно в Главната дирекция на Националната полиция са били призовани както Асен Йорданов, така и председателят на сдружението Георги Георгиев. Георгиев твърди, че сигналът е изфабрикуван от прокуратурата и е "фалшив и неистински, с цел да удари биволите и да дискредитира БОЕЦ".
"Когато се предприемат подобни действия срещу журналисти и особено срещу такива, които разследват предполагаеми злоупотреби, извършени от високопоставени представители на държавата, включително и от ръководители на прокуратурата, е абсолютно необходимо да бъде показано на обществото, че не става дума за ответна репресия от страна на властите върху неудобни за тях журналисти", е подчертано в призива на АЕЖ.
Няколко безуспешни опита да се свържат с говорителя на Главната прокуратура Румяна Арнаудова са направили представители на асоциацията. Те поставят редица въпроси от важно обществено значение - с данни за какво престъпление разполага прокуратурата, какъв е предметът на проверката и на какъв етап се намира тя; какво е наложило двамата журналисти да бъдат разследвани от Върховната касационна прокуратура като орган от най-висша инстанция, а не от районните или окръжни прокуратури по постоянен адрес, които по правило би следвало да са компетентни; на какво основание ВКП е иззела компетентността на районната или окръжната прокуратура за проверка по случая?
АЕЖ пита още има ли значение фактът, че посоченият като подател на сигнала отрича да го е подавал, дали прокуратурата отчела това обстоятелство и придава ли му значение в хода на проверката. Има и персонален въпрос към главния прокурор Сотир Цацаров - в течение ли е той с проверката и има ли отношение към нея?
До момента Съюзът на българските журналисти не е реагирал по никакъв начин.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода