Когато си говорим за т. нар. „умни“ градове (smart cities), обикновено се сещаме за азиатски мегаполиси като Сеул, Токио, Шанхай или поне за европейските Барселона и Хелзинки, които от години инвестират в интелигентното развитие на своята инфраструктура и услуги. Едва ли обаче мнозина биха се замислили точно за България в този контекст. И биха сгрешили.
През последните години страната ни неизменно попада сред лидерите по широколентова интернет свързаност в различни международни класации. Днес тя е девета в света и шеста в Европа по скорост на 4G мрежата, изпреварвайки Англия, Франция и Германия. По данни на организации като Point Topic и департамента DG Connect към Европейската комисия, България е сред лидерите и по покритие с широколентов интернет.
А напоследък страната ни е на път да се наложи и като регионален център за развитие на Internet of Things технологиите (т.нар. „Интернет на нещата“). Стъпвайки на добрите си традиции в области като софтуерната разработка, постепенно започна да се заражда общност в областта на IoT, включваща както установени компании, така и перспективни стартиращи фирми, разработващи съвсем нови услуги и продукти.
Какво е „Интернет на нещата“?
За незапознатите – Internet of Things (IoT) е концепция за свързването с интернет и „поумняването“ на множество предмети около нас.
Това включва както създаването на „умни“ електроуреди и цели домове, така и на автономни автомобили, дори дрехи и бижута. Най-екстравагантните примери включват четка за зъби, комуникираща с мобилно приложение, както и солница, свързана с интернет. И докато те са по-скоро забавни, то сериозните приложения на IoT могат изцяло да променят облика на градовете, предприятията и домовете ни.
А националният телеком VIVACOM изглежда има амбициите да играе водеща роля в този процес. Тази седмица компанията анонсира първата по рода си Internet of Things мрежа, изцяло базирана на протокола LoRa, която вече функционира в София. Тя е изградена в партньорство с мрежовия гигант Nokia и целта е да бъде в основата на превръщането на столицата ни в „умен“ град.
За какво може да се използва?
На практика за всичко – от интелигентно управление на нашите домове, през контрол на автомобилните паркове и цялостно управление на трафика в населените места, отчитането на водомери, електромери и други комунални услуги, до мониторинг на различни екологични показатели, сигурност и контрол на достъпа. „Инвестираме, за да бъдем активен участник в изграждането на нов, по-добър начин на живот и устойчивото развитие на градовете ни“ - заяви по време на анонса на проекта пред журналисти Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на VIVACOM.
Новата мрежа ще позволява създаването на приложения във всички основни обществени и бизнес сфери – от дома, през обществения транспорт и публичните пространства, до офисите, предприятията и земеделските стопанства. Тя би могла например да помага на шофьорите да откриват най-близкото свободно място за паркиране или да управлява интелигентно осветлението в домовете и в офисите, спестявайки енергия. Технологията може да работи и в помощ на възрастните хора, наблюдавайки тяхното здраве и реагирайки, ако например някой падне на земята.
Някои от най-актуалните проблеми на столицата като сметосъбирането и качеството на въздуха също могат да намерят решение в новата базирана на LoRa мобилна мрежа. А от VIVACOM побързаха да уточнят, че компанията вече има разработени решения за много от тези проблеми.
Как работи?
В основата на всичко е LoRa (Long Range) – безжичен протокол, разработен от организацията LoRa Alliance и специално насочен към развитието на Internet of Things и т.нар. М2М (machine-to-machine) комуникации или с други думи – връзка между различни машини.
Сред особеностите на технологията са големият обхват, дългият живот на батериите на устройствата (от порядъка на десет години), както и използването на радиочестотен спектър в под-гигахерцовия диапазон (863 - 870 MHz за страните от Европейския Съюз). Това позволява свързването на множество устройства като базови станции, сензори и др. на голяма територия, без необходимост от SIM карти. Системата е изключително скалируема и лесно могат да бъдат добавяни нови устройства и точки на достъп.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)