Как да бъдем едновременно smart и cool в интернет обсъдиха специалисти в областта на киберсигурността и дигиталните комуникации заедно с ученици от 7., 8., 9. и 10 клас от столичните училища - 26 СУ „Йордан Йовков“, 93 СУ „Александър Тодор-Балан“, 96 СУ „Лев Толстой“, 108 СУ „Никола Беловеждов“. Дискусията беше организирана от Центъра за безопасен интернет в партньорство с дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП, Yettel България и CENTIO #Cybersecurity по повод Международния ден за безопасен интернет.
По време на събитието експертите дадоха важни насоки на учениците как да се пазят в онлайн пространството и за какво най-често трябва да внимават. Специалистът от дирекция „Киберпрестъпност“ представи поредица от стъпки, с които всеки би се чувствал по-сигурен онлайн – инсталиране на добра антивирусна програма, влизане само в защитени сайтове, сигурно съхраняване на личните данни. По думите му непрекъснато се появяват нови методи за измами, което налага хората да развиват дигиталните си умения и да са наясно с потенциалните опасности, като даде пример с т.нар. deepfake измами, набрали популярност напоследък. Те използват фалшиво медийно съдържание за манипулиране или генериране на визуално съдържание с користни цели.
Инспекторът посъветва учениците да бъдат нащрек, когато си пишат с непознати и да не реагират спонтанно, а осъзнато и обмислено, като подчерта, че хората, които осъществяват контакт през чатове, често са добри психолози и бързо разбират емоционалните проблеми на отсрещната страна. Той подчерта също, че е важно децата да изграждат личността и характера си, без да се влияят от другите, за да бъдат емоционално стабилни.
Тази тема засегна и Боян Иванович, директор "Корпоративни комуникации" на Yettel България, като обърна внимание, че младежите често са подложени на голям социален натиск, за да бъдат приети и оценени от обкръжението си, което понякога води до неправилна преценка на съдържанието, което качват онлайн.
„Обмисляйте добре това, което споделяте в социалните мрежи днес – дали отговаря на същността ви сега и как ще се вписва в живота ви след 10 години. И винаги помнете, че няма действие в онлайн пространството, което да не носи риск“, отбеляза Боян Иванович, като подчерта, че веднъж качено онлайн, нищо не изчезва напълно от интернет.
Темата за сигурността онлайн е една от приоритетните в стратегията за устойчиво развитие на Yettel. Чрез инициативи като Digital Scouts, част от програмата „Безопасен интернет“, компанията помага на деца и младежи да придобиват нови знания за рисковете, които крие дигиталното пространство, как да ги разпознават и да се предпазват от тях. През 2023 г. телекомът, заедно с Центъра за безопасен интернет, успя да ангажира над 47 000 деца и младежи с посланията за безопасно и отговорно използване на интернет.
В рамките на дискусията Боян Иванович посочи, че програмата ще продължи и през 2024 г. с фокус не само върху децата, като най-уязвимата част от обществото, но и към възрастните.
Експертът по киберсигурност Константин Веселинов, управляващ директор на CENTIO #Cybersecurity, подробно разясни какво представляват фишинг измамите и припомни нуждата от силни пароли за предпазване в мрежата. Той посъветва учениците да бъдат „смарт“ и да обмислят добре действията си. „Важно е да взимате правилни решения и да сте сигурни в себе се, да се познавате и да мислите критично. Това се отнася както за живота ви офлайн, така и за онлайн света ви“, каза Константин Веселинов.
Събитието завърши с интерактивния куиз Digital Scouts, в който учениците имаха възможност да проверят знанията и уменията си чрез различни образователни игри. Младежите се упражняваха в създаването на силни пароли, разпознаваха фалшиви новини и предлагаха подход за справяне с казуси от реални ситуации в интернет.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)