Протестите за правото на легален аборт в Полша се възобновиха след смъртта на бременна в 22-та седмица жена - първата жертва след почти пълната забрана на абортите в страната.
Бременната жена е приета в болница по спешност заради липса на околоплодна течност. При такива ситуации обикновено се прави аборт, но вместо това медиците са изчакали смъртта на плода. По-късно умира и майката, съобщи АФП.
Това е и причината за протестите в защита на правото на легален аборт, които се възобновиха вчера в столицата Варшава.
Според организаторите на протеста лекарите се страхуват да извършват процедурата заради новото законодателство.
На теория, според решението на полския Конституционен съд, абортът в случая на тази жена е разрешен - заради клаузата в закона, която разрешава процедурата в случай, че животът на майката е застрашен.
Според Йоланта Будзовска, адвокат по медицинско право, полските медици въпреки това не извършват аборти, защото се страхуват.
"Когато законите са много репресивни, а санкциите се налагат на лекарите, те са склонни да ги тълкуват дори по-строго, за да избегнат рисковете“, казва пред АФП Ирен Донадио от Международната федерация за планирано родителство.
Как започна всичко?
Конституционният съд в Полша миналата есен взе решение, че абортите, извършени заради непоправими дефекти на плода - включващи редица състояния от синдром на Даун до фатални заболявания - са незаконни. С това решение абортите в страната станаха на практика невъзможни, като изключения се допускат само при изнасилване, кръвосмешение и заплаха за живота или здравето на жената. Медици в силно религиозната страна обаче използват религията като аргумент, за да откажат аборт дори и при такива случаи.
Съдът се произнесе след като беше сезиран от депутат от управляващата националистическа партия "Право и справедливост" миналата година.
Последваха и масови протести в различни градове в страната.
Ефектите
Абортите в Полша обаче не спряха, дори напротив - извършват се много незаконни и опасни процедури, а много жени избират и да напуснат страната, за да извършат интервенцията в съседни държави. Официална статистика за загиналите жени при опит за такива аборти, разбира се, няма.
В този смисъл решението на КС се превръща и в реална заплаха за живота на полякините. За религиозните лекари пък законът дава възможност да отказват процедурата.
Абортът е човешко право
Заради решението на полския КС в края на юни Европейският парламент обяви правото на аборт като човешко право. Това се случи с приемането на резолюция, чиято основна цел е да противодейства на ограничаването на правата на жените в страни като Полша и Малта.
Тя призовава страните членки да признаят, че всяка намеса и опит на ограничаване на достъпа до контрацепция, аборт и репродуктивни грижи „представлява нарушение на правата на човека“.
В резолюцията е спомената и разкритикувана т.нар. "клауза за съвест" - един от основните аргументи на лекарите за отказ да извършат аборт, дори и в държави, където той е разрешен. Тази клауза позволяваше на медиците да отказват извършването на процедурата заради "религия или съвест", дори и когато бременността застрашава живота на майката.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
4
04.11 2021 в 11:21
Тия не са наред!
11110
3
04.11 2021 в 07:07
3767
2
04.11 2021 в 00:09
Аз все си вярвах, че в еднакво назадничавите южни щати на САЩ и в мюсюлмански халифати е така, но ето, на ден път от нас...
Човек даже би могъл да каже, че така се превръщам във вярващ?
23293
1
03.11 2021 в 23:04
Или всичките му чудеса свършиха с обесването по римските мостове на директорите на Банка Антинари.
Идиоти.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара