Тридневен траур в Колумбия заради смъртта на Габриел Маркес

OFFNews 18 април 2014 в 08:21 2228 0

Президентът на Колумбия Хуан Мануел Сантос обяви тридневен национален траур заради смъртта на писателя Габриел Гарсия Маркес.

Нобеловият лауреат издъхна на 87-годишна възраст вчера в дома си в Мексико сити.

Преди няколко дни Маркес бе изписан от болница в Мексико Сити, където прекара курс на лечение с антибиотици заради инфекция на белите дробове.

Последната публична изява на писателя беше през март тази година, когато той излезе от къщата си, за да поговори с журналисти и почитатели, дошли да го поздравят за рождения му ден.

През последните 30 години писателят живееше в Мексико.

През юли 2012 г. неговият брат Хайме съобщи пред студенти на лекция в Картахена, че писателят страда от деменция.

„Понякога той има проблеми с паметта си. Понякога плача, защото чувствам, че го губя”, сподели Хайме.

Световната слава на Маркес идва с книгата „Сто години самота“ през 1967 година.

Докато пише книгата, в продължение на 18 месеца, той продава колата си, взима храна на кредит, залага имущество и пуши по 6 кутии цигари на ден.

През 1982 г. Маркес е удостоен и с Нобелова награда за литература за цялостно творчество.

Сред най-известните творби на Маркес са „Няма кой да пише на полковника“, „Есента на патриарха“, „Хроника на една предизвестена смърт“,„Любов по време на холера“.

През май 2012 година мистификация в Twitter погреба Габриел Гарсия Маркес - вестта за мнимата му смърт тогава дойде от фалшив профил в Twitter на италианския семиотик Умберто Еко.

В продължение на няколко часа хиляди потребители в социалните мрежи разпространиха „трагичната новина“, без да обърнат внимание, че е твърде подозрително световно известен интелектуалец като Еко да има едва 337 последователи в Twitter. Тогава колумбийски медии опровергаха мистификацията с чувство за хумор – „писателят все още е много жив“.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице