САЩ напускат Съвета за човешките права към ООН, определяйки го като "клоака на политическо пристрастие".
"Лицемерният и служещ само на себе си орган се подиграва с човешките права", заяви американският посланик в ООН Ники Хейли.
Решението на САЩ да напусне беше съобщено на пресконференция, в която участие взе и държавният секретар Майк Помпео. Той определи Съвета като "слаб защитник на човешките права".
Напускането на САЩ може да се отрази неблагоприятно върху услията да се наблюдава и осъжда нарушаването на човешките права по света, посочват активисти.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че "силно предпочита" САЩ да останат част от Съвета за човешките права.
Според ръководителката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини решението на САЩ да излязат от Съвета носи риск да подкопае международната роля на Вашингтон.
Днешното решение подкопава ролята на САЩ като защитник и поддръжник на демокрацията на световната сцена, заяви тя.
За върховния комисар на ООН за правата на човека принц Зейд Раад Ал Хусейн излизането на САЩ от Съвета е "разочароваща, ако не изненадваща, новина."
"Disappointing, if not really surprising, news. Given the state of #HumanRights in today's world, the US should be stepping up, not stepping back" -- UN Human Rights Chief #Zeid following USA decision to withdraw from U.N. Human Rights Council.#StandUp4HumanRights
— UN Human Rights (@UNHumanRights) June 19, 2018
Британският министърът на външните работи Борис Джонсън определи напускането на Вашингтон като "достойно за съжаление". Той обаче посочи, че Великобритания иска реформи на Съвета за човешките права.
US decision to withdraw from the Human Rights Council is regrettable. Reform necessary, but UK is here to stay - @UNHumanRights crucial to holding states to account https://t.co/bhlFbm2h7o
— Boris Johnson (@BorisJohnson) June 19, 2018
Миналата година американският посланик в ООН Ники Хейли обвини Съвета, че действа предубедено против Израел. Тя заяви, че е "трудно да приеме" защо има резолюция срещу Израел, съюзник на САЩ, а няма такава срещу Венецуела и Иран.
Днес министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху побърза да подкрепи решението на Вашингтон. Той благодари в Twitter на посланик Хейли за позицията срещу "лицемерието и лъжите" на Съвета за човешките права.
Israel thanks President Trump, Secretary Pompeo and Ambassador Haley for their courageous decision against the hypocrisy and the lies of the so-called UN Human Rights Council.
— Benjamin Netanyahu (@netanyahu) June 19, 2018
През 2006 г. САЩ отказаха да участват в съвета с мотива, че в него се допускат държави, които имат противоречива история в спазването на човешките права. 3 години по-късно обаче президентът Барак Обама реши да присъедини Вашингтон.
През 2013 г. Съветът беше подложен на критика от активисти за човешките права за това, че е допуснал за членове Китай, Русия, Саудитска Арабия, Алжир и Виетнам.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас