В Брюксел в понеделник ще се състои нов рунд от преговори между Белград и Прищина. Целта на срещата е двете страни да приемат европейското предложение за нормализиране на отношенията, заяви посредникът в диалога Мирослав Лайчак. Той изтъкна, че няма време за пилеене и че тази година е решаваща, тъй като идната година и в Европа, и в Америка има избори.
Планът, за който ще се разговаря в понеделник, не е временно решение, а ще стане задължителен за двете страни, заяви Лайчак.
Ако Сърбия и Косово приемат подкрепяния от ЕС и САЩ план за нормализиране на отношенията в понеделник, това де факто ще означава взаимно признаване, заяви високопоставен служител на ЕС в петък, цитиран от агенция Хина.
След продължила месеци пауза сръбският президент Александър Вучич и косовският премиер Албин Курти ще се срещнат в Брюксел на 27 февруари, за да обсъдят плана за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия.
Сърбия не признава независимостта, която нейната бивша южна провинция Косово обяви през 2008 г.
Говорейки при условие за анонимност, високопоставеният служител на ЕС каза, че очаква Вучич и Курти да приемат плана и срещата в понеделник да не се занимава със съдържанието, а с изпълнението на документа.
Мнозина казват, че приемането на предложението означава фактическо признаване и това е така, каза дипломатът, цитиран от БТА.
Приемането на предложението, добави той, означава съгласие да се осъществи ангажиментът за създаване на Съюз на сръбските общини в Северно Косово, което е основното искане на Сърбия за възобновяване на преговорите с Косово.
След дългогодишните опити като част от диалога между Сърбия и Косово за нормализиране на отношенията, които постигнаха много скромен напредък, Германия и Франция стартираха инициатива, подкрепена от Съединените щати и Европейския съюз, за постигане на напредък на този фронт възможно най-бързо в контекста на войната в Украйна.
Срещите, проведени през последните няколко години, бяха предимно за решаване на кризи, каза дипломатът и добави, че сега подходът е насочен към нормализиране на отношенията, което прави срещата в понеделник различна от предишните.
Има видими опити на Русия да разубеди Сърбия да приеме плана, но президентът Вучич намекна, че руският натиск няма да му повлияе, каза още дипломатът.
Германско-френската инициатива доведе до проект на споразумение, чиято същност е взаимното признаване на документи, печати, паспорти, лични карти и национални символи.
Очаква се Сърбия да не блокира членството на Косово в международни организации и от двете страни се очаква да развиват добросъседски отношения, основани на равни права. Очаква се Косово да осигури подходяща степен на самоуправление за своята сръбска общност и да формализира специалния статут на Сръбската православна църква. Очаква се също двете страни да открият дипломатически представителства в двете столици.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8053
3
25.02 2023 в 12:06
В т.Ч. България и Македония
155
2
25.02 2023 в 10:28
22558
1
25.02 2023 в 10:27
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)