Русия е провела космически тест на 15 ноември и е ударила с ракета спътника "Целина-Д", който е в орбита от 1982 г.
Първоначално за употребата на космическото оръжие стана ясно от заявление на държавния департамент на САЩ. В него се казва, че в резултат на "безразсъдните" действия на Русия са възникнали заплахи за астронавтите на Международната космическа станция. В изявлението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън се казва, че Вашингтон възнамерява съвместно със своите съюзници да даде отговор на Русия. При взрива са образувани над 1500 отломки, които ще представляват заплаха за космическите апарати и мисии, принуждавайки Международната космическа станция (МКС) да извършва маневри за предотвратяване на сблъсъци, допълват САЩ.
Руското министерство на отбраната потвърди почти ден по-късно, като твърди, че фрагментите, образувани след поразяването от противоспътниковите оръжия, не представляват заплаха за спътниците или космическите дейности. "Фрагментите са включени в главния каталог на националната система за космически контрол и веднага са взети за проследяване, докато престанат да съществуват. Тестове, подобни на тези, проведени от Русия, вече са провеждани в космоса от САЩ, Китай и Индия", твърдят от Министерството на отбраната. Отбелязва се също така, че руското Министерство на отбраната провежда планирани дейности за укрепване на отбранителните си способности, които изключват "възможността за внезапно увреждане на сигурността на страната в космическата сфера и на земята от съществуващи и перспективни чуждестранни космически средства".
Экипаж Международной космической станции штатно выполняет работы согласно программе полёта.
— РОСКОСМОС (@roscosmos) November 15, 2021
Орбита объекта, из-за которого экипаж сегодня был вынужден согласно штатным процедурам перейти в космические корабли, отдалилась от орбиты МКС. Станция находится в «зелёной зоне» pic.twitter.com/nGk3x7nvhc
Членовете на екипажа на Международната космическа станция (МКС) бяха принудени да се подслонят в своите апарати - космическите кораби "Союз" и "Крю Драгън" заради взрива. На борда на МКС в момента се намират руснаците Антон Шкаплеров и Петър Дубров, американците Марк Ванде Хай, Том Маршбърн, Раджа Чари, Кайла Барън и германският астронавт от Европейската космическа агенция Матиас Маурер.
Роскосмос обаче индиректно потвърди за заплахата над МКС, като съобщи в Twitter, че орбитата на обекта, който е принудил екипажа на станцията на 15 ноември да се премести в космическите кораби, се е отдалечил от орбитата на МКС.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че тестът е безразсъден, представлява заплаха за МКС и орбиталния китайски космически кораб и показва, че Русия разработва нови оръжейни системи. Говорител на британското правителство осъди теста и призова Москва да се включи в дискусиите в ООН за "отговорно поведение, когато става въпрос за космоса".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода