Румънският премиер Сорин Гриндяну заяви, че воденото от него правителство няма да оттегли постановлението, декриминализиращо някои корупционни престъпления.
Скандалният нормативен акт предизвика вълна от протести в страната. И тази вечер около 250 000 румънци излязоха по улиците на десетки градове, съобщава Ройтерс.
В четвъртък следобед лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня обяви, че Сорин Гриндяну има цялата подкрепа на партията.
Гриндяну оглави правителството, след като самият Драгня няма това право, защото е осъден за изборна измама.
"Правителството и партиите, които го подкрепят, имат намерението да упражнят изпълнителната и законодателната власт, която им е дадена от гражданите", заяви лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня.
Нашата партия спечели убедително вота. Властта на правителството е легитимна, допълни той и окачестви президента Клаус Йоханис като "моралния автор на вчерашното насилие".
Запитан дали кабинетът, който е на власт по-малко от месец, ще оттегли скандалното постановление, премиерът Сорин Гриндяну отсече: "Не, няма."
Президентът Клаус Йоханис заяви, че "днес е ден на траур за върховенството на закона".
Ройтерс
По-рано днес министърът на бизнеса, търговията и предприемачеството Флорин Жиану подаде оставка. Той заяви, че не е съгласен с действията на съпартийците си и с действията на правителството.
"Не искам да разказвам някой ден на детето ми, че съм страхливец и че съм се съгласил с нещо, в което не вярвам. Съвестта ми казва да не подкрепям решението", заяви той.
Ройтерс
По-рано днес Европейската комисия заплаши Румъния, че може да спре одобрените средства от еврофондовете за страната заради приетите от правителството промени в закона в полза на корупцията.
Във вторник правителството прие промените, без да са включени предварително в дневния ред и без да се обсъждат от парламента.
Една от основните промени - за злоупотреба със служебно положение ще се смятат само случаите, в които щетата е по-голяма от 200 000 леи (44 000 евро).
Според друга промяна - в Наказателно-процесуалния кодекс, дела по сигнал за нарушение могат да бъдат започвани, само ако сигналът е подаден не по-късно от шест месеца след престъплението.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15315
33
03.02 2017 в 10:08
15315
31
03.02 2017 в 09:02
13350
27
02.02 2017 в 23:20
23293
25
02.02 2017 в 22:44
Последни коментари
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)
швейк
Сърбия: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Voland21
ПП-ДБ държат на разговор пред медиите. Без решение за спиране на влиянието на Пеевски няма да се обсъжда председател на НС
Деспин Митрев
Хампарцумян: Не бива да ставаме данъчни талибани, но 20% ДДС за заведенията е по-добре да има