"България трябва да приеме още закони и да започне да ги прилага", заяви снощи държавният секретар по правосъдие и сигурност на Нидерландия Ерик ван дер Бюрх, който участва в срещата на вътрешните министри в Брюксел и гласува против приемането на страната ни в Шенген, цитиран от БНТ.
Според него проблемите на България са свързани с правата на човека и борбата с корупцията. "Румъния днес можеше да влезе в Шенген. България трябва да направи някои допълнителни стъпки, преди да бъде готова. Бяхме за Румъния, Но Австрия беше против. И това бе проблем", каза в четвъртък той.
На 8 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи реши, че България и Румъния остават извън Шенген, а Хърватия влиза. Австрия гласува против двете страни, а Нидерландия се обяви само срещу България.
Шенген: Хърватия - да, Румъния - не, България - двойно не
"Искаме да видим, че България наистина предприема стъпки в тази посока (борбата с корупцията и правата на човека - бел. ред.), трябва да бъдат изготвени и приети закони, а после и да започнат и да се прилагат и следващата година ще говорим отново", посочи Ерик ван дер Бюрх, който е и министър на миграцията
Държавният секретар по правосъдие и сигурност на Нидерландия посочи още, че законите "първо трябва да бъдат приети от парламента в България, но после трябва да бъдат и приложени", защото приемането на един закон не е същото като прилагането му: "След това трябва да има доклад на ЕК и ако България отговаря на изискванията, пътят към Шенген й ще бъде открит".
Ерик ван дер Бюрх изрази учудване от подкрепата на Европейската комисия за България.
"Учудвам се на позицията на ЕК, която винаги казва, че ние сме общност от ценности и норми. Точно ЕК трябва да постави високо в приоритетите си правата на човека и противопоставянето на корупцията", коментира той. Според него от 2011 г. Нидерландия е последователна в исканията си за това на какви условия трябва да отговаря една страна, за да стане част от Шенген.
Ван дер Бюрх коментира, че в залата е имало разочарование заради решението на Нидерландия и Австрия против разширяването на Шенген с България и Румъния, но според него двете страни имат право на собствена позиция.
Междувременно президентът на Австрия Александър ван дер Белен заяви, че "изключително съжалява" за ветото на страната му срещу приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство за свободно движение.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)