Нападение с дронове порази жилищен блок в Украйна, има ранени

Великобритания разреши използването на нейни ракети по цели в Русия, САЩ се колебаят

OFFNews 12 септември 2024 в 07:23 1293 1

нападение

Снимка Архив

Пожар след руски обстрел

Руски дронове поразиха жилищна сграда в украинския град Конотоп, област Суми, съобщава УНИАН. Според кмета на града Артьом Семинихин нападението е предизвикало пожари, има ранени.

По-късно Семинихин написа в "Телеграм", че след нападението двама души са в болница, като единият е в кома. Снимки от местни канали показват поразена многоетажна жилищна сграда. През последните седмици на масирани руски въздушни нападения по цялата територия на Украйна многократно бяха поразявани изцяло цивилни обекти, съобщи БНР.

Според военният блог DeepState, руските войски са овладели още едно населено място в Донецка област - село Лесовка. То се намира в близост до Покровск - основен логистичен център на украинските военни в областта. По-рано отново DeepState съобщи, че руските сили притискат все по-силно украинските войски, които окупираха част от Курска област.

Според популярния украински блог, руска военна колона е прекосила р. Сейм, а удар е нанесен по населения пункт Снагост. За мащабна руска офанзива в Курск съобщи ръководителят на специалните подразделения "Ахмат" Апти Алаудинов, които се сражават на страната на Русия. Той твърди, че украинците вече са изтласкани от 10 селища. След началото на изненадващата офанзива в руската област на 6 август, Украйна твърдеше, че контролира 100 населени места в нея.

Губернаторът на Курск Андрей Смирнов обяви, че офанзивата е нанесла на областта 85 милиарда рубли или 934 милиона долара икономически вреди, а евакуираните са над 150 000.

Великобритания даде исканото позволение, в САЩ се колебаят

Украйна от седмици настоява за позволение с даваната ѝ военна помощ да нанася удари дълбоко на руска територия, за да предотвратява ударите по нейните градове.

Великобритания ще разреши на Украйна да използва ракети "STORM SHADOW" по цели на територията на Русия. Това пише вестник "Гардиън", като се позовава на източници в британското правителство. Изданието допълва, че решението няма да бъде оповестено публично на предстоящата този петък среща на премиера Киър Стармър с американския президент Джо Байдън.

По-рано американският държавен секретар Антъни Блинкън и британският министър на външните работи Дейвид Лами бяха на посещение в Киев, където разговаряха с украинския си колега Андрей Сибига. На обща пресконференция Сибига призова западните съюзници на Киев да отменят всички ограничения върху използването на доставените от тях оръжия по територията на Русия.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е разединена по въпроса дали да разреши на украинските войски да използват американско оръжие за превантивни удари дълбоко на руска територия, пише "Файненшъл Таймс".

Изданието припомня думите на президента, който заяви снощи, че администрацията му "работи по въпроса". Държавният департамент е по-възприемчив към призивите на украинското ръководство, което иска да използва американските ракети ATACMS за реализация на стратегията си да повиши още повече цената, която Кремъл плаща за агресията си.

Пентагонът и разузнавателните агенции обаче не са така благосклонни, отбелязва "Файненшъл Таймс". Сред аргументите им е, че руското командване вече е изтеглило 90 процента от бомбардировачите си поне на 300 километра от териториите, контролирани от Украйна, което ги прави недостижими за ATACMS.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2114

    1

    Mateevk

    12.09 2024 в 08:59

    Ами така се получава, когато се действа със закъснение. И със самолетите ф16 беше така миналата година, когато украинците имаха най-голяма нужда при контранастъплението и сега е така. Западът или няма идея какво точно иска и може да постигне или няма желание да го направи. Затова ще патим всички ние и то дълги години. Върхът на сладоледа било нещо като заявление на ООН, че за съжаление нищо не може да направи, за да накара Русия да съблюдава международното право. МНС пък не може да накара Монголия да арестува Путин. Пита се тогава за какво са ни тези организации? ЕС пък не може да излезе на глава с Унгария и Словакия, а Западът не може да накара Индия и Китай да принудят Путин да спре войната веднага, защото те определено могат и т.н. Ами тогава на какво разчитаме? На милостта на Путин ли?
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице