Иранските жени и мъже не се отказват от протестите и борбата си за свобода и правата на жените, дори след като полицията стреля "на месо" срещу хората в метрото в Техеран. Нито след заплахите за присъди, в това число и смъртни, за всички арестувани във вълненията. Протестиращите намериха ново оръжие за лишаване на властите от възможността да шпионират гражданите на страната и наблюденията с камери, които служат за следене на това как се спазват ограниченията в облеклото на иранките, разказва Middle East Eye.
В Туитър се появиха снимки и видеозаписи, на които се виждат камери за сигурност и мониторинг, разположени на публични места, по станциите и вагоните на метрото и закрити със залепени върху тях дамски превръзки. На някои от хигиенните средства са записани имената на ирански политически дисиденти, арестувани или убити по време на вълната от протести в целия Иран.
تصاویر منتشر شده از 'مسدود کردن دوربینهای واگن قطار مترو با استفاده از نوار بهداشتی'#مهسا_امینی pic.twitter.com/JNNXEQiZSX
— Vahid Online (@Vahid) November 16, 2022
Участващите в бунтовете в столицата и градовете в провинцията, които избухнаха преди два месеца в резултат на убийството на Махса Амини, се противопоставят на контрола и постоянното следене на жените. Искат да бъде отменен законът, принуждаващ иранките да носят хиджаб, и да бъдат извършени промени във функционирането на т. нар. нравствена полиция.
Лепенето на дамски превръзки върху камерите е изразителен символ на женската еманципация. В Иран темата за женския цикъл продължава да е табу, забранено е говоренето за менструация на публични места. По тази причина младите иранки с акаунти в Туитър разказват там за новата си акция.
Nov 16,Tehran,#Iran
— #No2IR (@S13802002) November 26, 2022
Footage taken from Theatr-E Shahr metro station,shows metro passengers chanting anti-regime slogans such as "Death to the dictator!" and "Woman,life,freedom!",and repressive forces attacking locals and firing tear gas.#MahsaAmini#IranRevolution#مهسا_امینی pic.twitter.com/gHKb4lwORD
„Хората закриват камерите за мониторинг в иранския обществен транспорт с дамски превръзки. Има ли по-добра декларация на тема пол, контрол и следене? В продължение на месеци криех своя цикъл от всички, защото в Иран разговорите за това са табу. Какво да говорим за купуване на дамски превръзки? Задължени сме да ги слагаме в черни найлонови торби. Сърцето ми се радва, когато жените ги използват сега за закриване на камерите за сигурност на режима“, пише в Туитър млада иранка.
#Iran. #Khamenei's thugs shoot rapid fire at peaceful protesters at a metro station in #Tehran. These protestors are unarmed.
— Stepan Gronk (@StepanGronk) November 19, 2022
But not for long. The rebels are starting to fight back with deadly kinetic means. About time.#mahsaami̇ni̇ #IranRevoIution2022 pic.twitter.com/wZF9RJL1hN
Миналата сряда иранска правозащитна организация със седалище в Осло съобщи, че от началото на протестите силите за сигурност са убили най-малко 342 души. В това число 43 деца и 26 жени. Същия ден се появи запис, на който се вижда как полицията стреля по множество на перона в метрото. На кадрите се виждат хора, които бягат към изходите и си помагат взаимно.
В други видеоклипове иранки и иранци протестират, стоейки по дължината на перона. Жените палят покривалата на главите си и скандират лозунги като „Нямате морал! Аз съм свободна жена!“ и „Смърт на диктатора!“. На някои записи се забелязват служители на службите за безопасност, които потушават брутално протестите. Полицията бие мъже и жени по перона и във вагоните на метрото.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
3
27.11 2022 в 16:30
-10747
2
27.11 2022 в 12:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
55
1
26.11 2022 в 22:59
Последни коментари
Владè
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Владè
Илхан Кючюк: В ДПС заменихме интелектуалците с хора, които носят гласове в джоба си
Октим
AI след 10 години – за какво трябва да се подготвим?
voododoll
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков
Far Rider
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Far Rider
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков
Peshokonya
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата