Съд в Черна гора осъди двама руснаци за подготовка на държавен преврат.
Едуард Шишмаков и Владимир Попов (според други данни Моисеев) са осъдени съответно на 15 и 12 години затвор.
Властите на Черна гора ги обявиха за служители на руското военно разузнаване ГРУ. Публикации в медиите също свързват двамата с руското разузнаване. Bellingcat и The Insider обявиха, че той живее в Москва в къща, съседна на дома на Александър Мишкин (известен още под името Александър Петров) - един от заподозрените за отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал.
Разследването на Bellingcat и The Insider показа, че между 2013 и 2016 г. Моисеев е пътувал често до България, но не е известно какво точно е правил у нас. Пътуванията му в България през 2015 г. съвпадат с момента, в който поне двама сърби от паравоенни отряди, сражавали се в Донбас и обучавани в лагери на ГРУ в Ростов на Дон, са установили своя база у нас.
Според прокуратурата държавният преврат е трябвало да стане на 16 октомври 2016 г. - в деня на парламентарните избори в страната, а целта му е била да се спре присъединяването на Черна гора към НАТО.
Изборите спечели партията на настоящия президент Мило Джуканович и нейните съюзници, а страната се присъедини към Алианса през 2017 г.
Съдът обяви, че от началото на 2016 г. до 18 октомври 2016 г. Шишмаков и Попов са организирали престъпна група на територията на Черна гора, Сърбия и Русия, като Шишмаков е бил лидер на групата. Той е имал два паспорта, един от които е бил с фалшиви данни.
В основата на делото са показанията на сръбския националист Александър Синджелич, който разказа подробно как Шишмаков и Попов са му дали пари за организацията на преврата, но през март неочаквано се отказа от показанията си. В интервю тогава той каза, че двамата са искали да организират протест и той не иска хора да влизат в затвора "заради политиката".
Според прокуратурата Шишмаков и Попов са платили на Синджелич 200 000 евро, за да вербува до 50 души и за купи оръжие.
В първоначалните си показания Синджелич казва, че двамата са се представили за руски националисти, но са дали да се разбере, че имат връзка със спецслужбите. Планът им бил в зададен час 500 души да се разделят на три групи, като хората в първата ще се опитат да влязат в парламента облечени в полицейски униформи, втората група ще се смеси с протеста на опозицията, а третата ще се фокусира върху полицията.
Втората група е трябвало да даде старта на преврата, като предизвика безредици и завземе парламента. Очакванията са били след преврата властта да отиде в ръцете на просръбската и проруската опозиция и да спрат влизането на Черна гора в НАТО.
Обвинението е приложило снимки, направени от спецслужбите, на които е запечатана срещата между Шишмаков и Сиджелич в белградски парк, както и кореспонденция между обвиняемите.
По същото дело са осъдени още 14 души, сред които лидерите на "Демократичен фронт" Андрия Мандич и Милан Кнежевич - и двамата получиха по 5 години затвор.
Сред обвиняемите е още бившият шеф на сръбската жандармерия - генерал Братислав Дикич, който е осъден на 8 години затвор. Другите подсъдими са получили от година и половина до седем години затвор, а Кристина Христич е осъдена условно.
В отговор на обвиненията за връзка на Шишмаков и Попов с руското военно разузнаване Кремъл обяви, че Русия не се намесва във вътрешните работи на други държави. "Заявяваме, че не може и дума да става за връзка на Москва и руските власти към вътрешни събития на Черна гора", каза през 2017 г. говорителят на Владимир Путин Дмитрий Песков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България