''Амнести интернешънъл'' обвини Израел в геноцид. Йерусалим: Достойната за съжаление и фанатична организация

Бивш израелски министър на отбраната нарече действията на страната му в Газа "етническо прочистване"

OFFNews 05 декември 2024 в 11:38 1420 0

Ранено палестинско момче

Снимка Getty Images

Ранено палестинско момче в училище, превърнато в приют в Нусейрат, 7 юни

Международна неправителствена независима организация за защита на правата на човека Amnesty International е събрала "достатъчно доказателства, за да вярва", че поведението на Израел по време на войната в Газа представлява геноцид срещу палестинския народ – обвинение, което израелското правителство категорично отрече, предаде Си Ен Ен. 

Докладът от 296 страници описва доказателства, събрани в продължение на девет месеца, като очертава множество случаи, в които според Amnesty International израелските сили и правителствените органи са извършили три от петте действия, забранени от Конвенцията на ООН за геноцида – масово убийство на палестински цивилни, причиняване на сериозни телесни или психически увреждания и умишлено налагане на палестинците в Газа на условия на живот, "изчислени да доведат до физическото им унищожение изцяло или частично".

"Месец след месец Израел се отнася към палестинците в Газа като към нечовешка група, недостойна на човешки права, демонстрирайки намерението си да ги унищожи физически", каза в изявление генералният секретар на Amnesty International Агнес Каламар.

Според организацията Израел е отговорен за обширни въздушни и наземни атаки, унищожаване на гражданска инфраструктура, принудително масово разселване на палестинци през обсадения анклав и възпрепятстване на хуманитарна помощ.

"Има само едно разумно заключение, което може да се направи от представените доказателства: геноцидното намерение е неразделна част от поведението на Израел в Газа от 7 октомври 2023 г., включително военната му кампания", се посочва в доклада.

Израел започна войната в Газа, след като екстремистите, ръководени от Хамас, извършиха атака срещу Южен Израел на 7 октомври миналата година, убивайки 1200 души и вземайки 251 заложници. За малко повече от година повече от 44 000 души в Газа са били убити, а 104 000 са ранени, според палестинското министерство на здравеопазването.

Отговорът на Израел 

Според Йерусалим докладът е „напълно неоснователен“ и не отчита и двете оперативни реалности, пред които са изправени израелските войници в Газа.

„Твърденията в доклада за геноцид и умишлено нанасяне на вреди са не само неоснователни, но също така пренебрегват нарушенията на Хамас на международното право, включително използването на цивилни като човешки щитове и умишленото насочване към израелски цивилни“, заявиха израелските отбранителни сили (IDF), добавяйки че военните се опитват да смекчат щетите върху цивилните.

Въпреки че Amnesty признава, че Хамас е изложил палестинските цивилни на опасност, действайки от или в близост до гъсто населени жилищни райони, организацията твърди, че това не освобождава Израел от собствените му задължения съгласно международното хуманитарно право да щади цивилни и избягва безразборни или непропорционални атаки.

Израелските правителствени адвокати, говорейки по-рано тази година в Международния съд в Хага, отхвърлиха твърденията, като ги определиха като „силно изопачени“ обвинения в геноцид, повдигнати срещу страната от Южна Африка.

Адвокатите твърдяха, че конвенцията е приета само за „разглеждане на злонамерено престъпление при най-изключителни обстоятелства“ и „не е предназначена за справяне с бруталното въздействие на интензивните военни действия“ върху цивилни по време на война. Тогава защитниците на Израел нарекоха обвинението на Южна Африка „съгласувано и цинично усилие да се изопачи значението на самия термин "геноцид".

Докладът е последният в поредица от обвинения за поведението на Израел в Газа. През уикенда бившият израелски министър на отбраната Моше Я'лон – който е служил три десетилетия в Израелските отбранителни сили (IDF) – описа действията на израелската армия в Северна Газа като "етническо прочистване".

Специален комитет на ООН предупреди, че поведението на Израел в Газа е "в съответствие с характеристиките на геноцид". Според неправителствената организация за правата на човека Human Rights Watch принудителното масово разселване на палестинци в Газа е равносилно на военно престъпление и престъпление срещу човечеството.

Военните отхвърлиха тези обвинения и обявиха, че техните сили действат в рамките на международното право.

"Достойната за съжаление и фанатична организация "Амнести интернешънъл" отново произведе изфабрикуван доклад, който е изцяло фалшив и базиран на лъжи", обяви израелското външно министерство. 

Какво представлява нарушение на Конвенцията на ООН за геноцида?

Конвенцията на ООН за геноцида от 1948 г. , която Израел ратифицира през 1950 г., казва, че геноцид е настъпил, когато някое от петте забранени действия се извършва с намерение „да се унищожи изцяло или частично национална, етническа, расова или религиозна група”.

"Амнести Интернешънъл" заяви, че вярва, че действията на Израел са извършени с конкретното намерение да унищожи палестинците в Газа. Като доказателство за това се цитират призиви на израелски военни и правителствени служители за изселване на палестинци в Газа, използвайки език, който "приравнява палестинските цивилни с врага, който трябва да бъде унищожен".

Отбелязва се още, че за геноцид може да се определи и използването на безразборно оръжие в гъсто населените райони и действията, предприети от израелските власти за възпрепятстване или предотвратяване на хуманитарна помощ от достигане до обсадения анклав.

Разследването, което се фокусира върху действията на Израел между 7 октомври 2023 г. и юли 2024 г., разглежда многократните и последователни удари на жилищни сгради и гражданска инфраструктура в гъсто населени райони, включително жилищни сгради, религиозни обекти, училища и пазари.

Израел е използвал експлозиви с широкообхватни обсеги, като произведените в САЩ боеприпаси за съвместна директна атака, в някои случаи без предупреждение или между часовете от 23:00 до 4:00 часа, когато жителите вероятно спят.

В подробен доклад, потвърждаващ смъртните случаи в Газа през първите шест месеца от конфликта, Службата на ООН по правата на човека (OHCHR) отбелязва, че са убити "близо 70 процента са деца и жени, което показва систематично нарушаване на основните принципи на международния хуманитарно право" от страна на израелската армия.

От потвърдените смъртни случаи 80% са убити в жилищни сгради, като 44% са деца, а 26% са жени.

Според Световната здравна организация на ООН приблизително 22 500 души са претърпели животозастрашаващи наранявания, изискващи дългосрочна рехабилитация между 7 октомври 2023 г. и края на юли 2024 г., като се съобщава за повече от 3000 ампутации на крайници. Последните данни на палестинското министерство на здравеопазването показват, че общият брой на регистрираните наранявания е над 100 000.

Доказателствата, представени в доклада, изследват задълбочаващата се гладна криза, пред която са изправени цивилните в Газа. Според ООН броят на камионите с хуманитарна помощ, влизащи в Газа, е бил критично нисък през ноември, като броят на камионите с храна, получени миналия месец, се равнява на едва 36% от средния месечен процент от 2023 г. насам.

Докладът на Amnesty също разглежда принудителното масово разселване на палестинци при „небезопасни и нечовешки условия“, като на цивилни многократно е нареждано от израелската армия да се евакуират в така наречените „хуманитарни зони“, които предлагат малко подслон и многократно са ставали мишена от израелски въздушни удари.

„Израел насилствено разсели 90% от 2,2 милиона жители на Газа, много от тях многократно, във все по-намаляващи, непрекъснато променящи се зони, които нямат основна инфраструктура, принуждавайки хората да живеят в условия, които ги излагат на бавна смърт”, пишат от организацията.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души