Зенит (Казан) детронира Тренто въпреки Казийски

Васил Георгиев 17 март 2012 в 22:27 1997 0

Тренто-Зенит  Снимка: CEV.LU
Тренто-Зенит Снимка: CEV.LU
Руският Зенит (Казан) спря хегемонията на италианския Тренто на треньора на националния ни отбор по волейбол за мъже Радостин Стойчев, суперзвездата Матей Казийски и Цветан Соколов в Шампионската лига. След три поредни титли в най-престижния волейболен клубен турнир в света Тренто няма да има шанс да спечели четвърта, след на полуфиналите на Финалната четворка в Лодз, Полша като загуби от Зенит (Казан) с 1:3 гейма (33:31, 20:25, 23:25, 17:25) и 117 минути здрава битка. В спора за титлата утре в "Атлас Арена" ще излязат Зенит и тима на домакините СКРА (Белхатов), победил в първия полуфинал турския Аркас с 3:0 гейма. Във втория полуфинал, който на практика бе финал преди финала капитанът на Тренто Матей Казийски опита да поведе съотборниците си към успеха и даде всичко от себе си, подпомаган от кубинеца Османи Хуанторена. Отсреща обаче имаше един феноменален Максим Михайлов и страхотен Евгений Сивожелез. Двата отбора демонстрираха страхотен волейбол от първата минута на мача като Казийски и компанията имаха аванс от две точки при първото техническо прекъсване в първия гейм на двубоя - 8:6. Момчетата на Владимир Алекно обаче обърнаха до 10:9 в своя полза, а втората задължителна пауза дойде при 16:14 точки за отбора от Казан. Тренто стигна до 20:19 в своя полза, след което започна размяна на точки. След като Зенит пропиля три геймбола, италианците на свой ред изпуснаха серия от шест преди да затворят гейма с 33:31 точки след 36 минути игра. Вторият гейм бе основно под диктовката на Зенит, като първото техническо прекъсване бе при 8:6 за Михайлов и компания, а второто при 16:15 за Тренто. Последва лек срив в играта на италианците, от което волейболистите на Зенит веднага се възползваха и изравниха геймовете с 25:20 точки и 27 минути игра. Трета част се разви по подобен сценарий като Казан имаше аванс от 8:5, а след това и 16:14 точки. Тренто взе глътка въздух за 20:19 точки, но това само амбицира още повече руските състезатели, които измъкнаха гейма при първа възможност с 25:23 точки. В четвъртия гейм превъзходството на Зенит бе най-сериозно, като Тренто опонира само до средата на гейма, след което всичко свърши. Така треньорът на Зенит Владимир Алекно изпълни заканата си, че мисията му на този турнир ще бъде отборът му да спре тоталната хегемония на Тренто в европейския волейбол в последните години. За Зенит четирима състезатели приключиха с двуцифрен точков актив. Играчът на мача Максим Михайлов реализира 26 точки, Евгений Сивожелез добави 22, Николай Апаликов приключи с 12,а Александър Волков с 11 точки. За Тренто Казийски бе №1 с 19 точки. Кубинецът Османи Хуанторена реализира 17, а Ян Щокър добави 16 точки. Цветан Соколов не започна в титулярния състав, като Радостин Стойчев го вкарваше на смяна в първия и четвъртия гейм, като Цецо реализира 1 точки. Така за третото място Тренто среща в неделя Аркас, а след това в спора за титлата Зенит е мери сили със СКРА (Белхатов).