Манчестър Юн начело след 2:1 с Ливърпул

Васил Георгиев 11 февруари 2012 в 16:40 1421 0

Рууни се радва на първия си гол. Снимка: Би Би Си

Шампионът Манчестър Юнайтед спечели най-голямото дерби в Англия, като се наложи с 2:1 над гостуващия Ливърпул в двубой от 25-ия кръг на Висшата лига и поведе в класирането. Преди срещата прехвърчаха искри между Евра и Суарес.

Мачът беше решен на практика в първите минути на второто полувреме. Тогава два бързи гола на Уейн Рууни обезкуражиха съперника. Английският национал се разписа първо с глава след корнер с удар от воле в 47-ата минута. Секунди след това резултатът беше удвоен. Еквадорецът Валенсия открадна топката от Спиъринг, подаде на Рууни и той промуши топката между краката на вратаря Хосе Рейна. „Червените дяволи” пропуснаха още няколко добри положения, а футболистите на Ливърпул изглеждаха безпомощни пред акциите, започвани от ветераните Райън Гигс и Пол Скоулс и продължавани от Дани Уелбек, Валенсия и Рууни. Бербатов остана резерва. Юнайтед обаче за пореден път реанимира съперник този сезон. В 80-ата минута при едно рутинно центриране Рио Фърдинанд буквално спря топката на Луис Суарес пред вратарското поле и той върна един гол. Напрежението започна преди началото на двубоя. Луис Суарес отказа да подаде ръка на Патрис Евра, заради когото бе наказан за осем мача и глобен с 40 000 паунда за расистки обиди. Санкцията дойде след мача през октомври миналата година. Французинът се ядоса на отказа на съперника си и го дръпна за ръката. Като продължение на неприятната ситуация Фърдинанд пък отказа да поздрави уругвайския нападател. На почивката разправията между Евра и Суарес е продължила в тунела, като в нея са били замесени и всичките им съотборници. Съдията Фил Дауд е овладял ситуацията едва след 2-3 минути. След тази среща 19-кратният шампион Манчестър Юнайтед се върна на върха с 58 точки. Манчестър Сити е с точка по-малко, но ще изиграе своя двубой от кръга в неделя, когато гостува на Астън Вила.