България победи Беглия и е на крачка от елитната Световна лига

Деян Спасов 10 юли 2015 в 19:43 2069 0

Волейболните национали на България победиха Белгия с 3:1 (23:25, 25:14, 25:18) в зала "Конгресна" във Варна в полуфинален двубой за класиране в елитната група на Световната лига.

След успеха си днес волейболистите ще играят утре във финален мач срещу победителя от Франция и Аржентина и при победа ще се завърнат в първата група на Световната лига.

Днес националите се подхлъзнаха в началото на последната си стъпка преди финала - Белгия спечели първия гейм в зала "Конгресна" с 25:23. През по-големия период от частта белгийците поддържаха разлика от 2-3 точки. България изравни чак при 18:18 чрез хубаво отиграване на Тодор Алексиев. След това обаче гостите отново дръпнаха в резултата чрез Герт Ван Вале, а сервис в аут на Андрей Жеков фиксира крайния резултат в гейма.

Втората част започна напълно разностойно до 5:5, след което възпитаниците на Пламен Константинов сякаш "натиснаха газта". Николай Николов реализира два поредни аса за 8:5. Пределно мотивирани българите рядко бъркаха в атаките си и достигнаха до впечатляващата разлика от десет точки - 22:12, която после задържаха до 24:14. Със забивка на капитана Владимир Николов завърши втория гейм, в който родните момчета категорично надиграха гостите - 25:14.

В третия гейм България, поддържайки ритъма, бързо поведе с 5:1. Андрей Жеков подаде перфектно на Тодор Алексиев за пайп за 6:2, а до първото техническо прекъсване на белгийците вече водехме с 8:4. Защитата на играчите на наставника Доминик Байенс почти не намираха начин да спрат изключителния отскок на Николай Николов в атака и мощните забивки на Владимир Николов. Второто техническо прекъсване в гейма дойде при 16:9 за България, a победата в частта при 25:18 за нашенците.

Четвъртият гейм започна с 4:0 за Белгия, но през по-голямата си част вървеше равностойно точка за точка. Много важна блокада за 21:19 на Станислав Петков даде предимство на "лъвовете" малко преди края. Атаки на Виктор Йосифов и Владимир Николов покачиха разликата, а Тодор Алексиев вдигна публиката на крака, фиксирайки крайното 25:20 и 3:1 гейма.

Титулярните състави на двата отбора:

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Тодор Алексиев, Николай Пенчев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Пламен Константинов

Белгия: Сеп Батанс, Брам Ван Ден Дриес, Сам Деруу, Герт Ван Вале, Пиетер Верхеес, Пиетер Кулман - Щайн Дейонкеере-либеро
Старши-треньор: Доминик Байенс