Защитници на кучетата на протест пред СО заради мизерните условия в клиника ''Връбница'' (видео, снимки)

Mая Младенова 17 юли 2024 в 14:28 2164 6

Протест в защита на кучетата

Снимка Мая Младенова

Протест в защита на кучетата в клиника "Връбница"

Протест на защитници на животните срещу лошите условия за кучетата в общинската ветеринарна клиника "Връбница" се проведе днес пред Столична община.

Сред протестиращите бяха доброволци, работили в клиниката, представители на неправителствени организации, стопани и осиновители на кучета.

Демонстрантите настояха за диалог с общината, кмета и с ръководството на общинското предприятие "Екоравновесие", за да бъде осигурен по-добър живот за кучетата, прибрани от софийските улици.

"Ние искаме край на издевателствата над животните и сериозно разследване и съответно наказание за техните насилници... Настояваме всички институции да спазват задълженията си за хуманно отношение към животните", обобщи исканията на протеста Зорница Игнатова, която прочете под прозорците на Общината точките с исканията на демонстрантите.

Ирина Николова от фондация "ДАРА", която години наред работи в помощ на бездомни животни, казва, че като председател на фондацията има право на обществен контрол, от какъвто в момента е лишена.

Клиника "Връбница" не се използва като клиника. Там се настаняват здрави, кастрирани кучета, които стоят с болните и това поражда риск от инфекции. Клетките в клиниката не са предвидени за дългосрочен престой на животните. По нормативна уредба кучето трябва да има 6-8 квадрата плюс дворче. Там са може би два метра на един. Когато животното се настанява в такива условия, на всеки четири часа трябва да има разходка. Разходки няма", казва Николова.

Методи Димитров също е доброволец в клиника "Връбница". Казва, че преди около два месеца достъпът на него и колегите му до клиниката е бил ограничен с обяснението, че е започнал ремонт. След това на дърво в двора била открита камера. Обяснили им, че докато не се разбере кой е сложил камерата, външни хора няма да бъдат пускани. Според него това било чиста спекулация или провокация, за да не бъдат допускани доброволци в клиниката.

Методи разказва за куче, което отслабнало до "кожа и кости" между последните му две влизания в клиниката. По думите му, докато в клиниката са влизали доброволци да помагат за грижата за кучетата, те са им носели и по-добра храна, животните са били в по-добро здраве, а осиновяванията са били по-чести. Сега осиновяванията намалели, тъй като доброволците не знаят кои кучета са в клиниката и не могат да им търсят осиновители.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    22258

    6

    dolivo

    18.07 2024 в 07:32

    Щом данъци за куче могат да събират, могат и да разберат какво е станало с кучето.

    Както каза някой долу, чипират се, ако не е, значи е незаконно.

    Айде моля ви се.

    1000

    5

    ignazor

    17.07 2024 в 21:08

    Ако кучето ти е чипирано и регистрирано в системата ВетИс няма как да го "изгубиш" няколко пъти. Там си записан като собственик.
    Изоставянето на животни се третира като нехуманно отношение към тях. От една страна, контролът по целия Закон за защита на животните е възложен на Българска агенция по безопасност на храните, която трябва да следи за хуманното отношение към животните, но от друга - общините също имат задължение, защото е в техните правомощия да санкционират собственици на домашни любимци, които ги изоставят на улицата. Глобите за нехуманно отношение могат да са в зависимост и от това дали има повтаряемост на действието, или се случва за първи път. Глобите варират и могат да достигнат до 200 лв. и дори до четирицифрена сума в зависимост от констатираните нарушения. Основният проблем е, че липсва контрол! Всеки гражданин, свидетел на такова деяние може да снима с телефона си извършителя или номера на автомобила, който го изоставя и да подаде сигнал! Трябват и законови промени!

    1000

    4

    Азд

    17.07 2024 в 17:39

    Чудя се кога нашето общество ще проумее връзката между насилието над животни, жени, социално слаби и възрастни. А също и че никой не е имунизиран срещу него в такава среда.

    2550

    3

    alfakentavur

    17.07 2024 в 17:29

    Как ще се доказва? Всеки собственик, когото обвинят в изоставяне, ще казва, че кучето е избягало.
    Или пък - изоставяш куче и лепиш около къщата/блока си няколко обяви, че е изгубено. Не могат да те пипнат, освен ако няма видео на изоставянето...

    22258

    2

    dolivo

    17.07 2024 в 17:05


    Дали ще е популярно криминализирането на изоставяне на куче?

    Оттам се пълни популацията диви.

    Всички други мерки са краткосрочни кръпки, и заихравка на човеконенавистни организации.

    1905

    1

    Nichevbu

    17.07 2024 в 16:03

    Оправихме хората, те сега ще се тюхкаме за кучетата.

    Кучкарите са от най големите стенячи, но не всеки от тях си събира след любимците.
     
    X

    Защо най-тъмното време на годината не е и най-студеното?