Заради случая Ибрямов ПП-ДБ ще искат тълкуване на депутатския имунитет

OFFNews 12 октомври 2024 в 16:24 6352 0

Джейхан Ибрямов

Снимка БГНЕС

Джейхан Ибрямов

Коалицията ПП-ДБ ще подготви искане до Конституционния съд (КС) за тълкуване на защитата, давана от депутатския имунитет.

Това става ясно от позиция на коалицията “Продължаваме промяната - Демократична България” , изпратена до медиите.

Искането е провокирано от случая с депутата от ДПС-Доган Джейхан Ибрямов, който бе арестуван по обвинение в
търговия с влияние. Прокуратурата твърди, че е взел пари от свой познат, с които искал да купува гласове. Ибрямов бе задържан със 100 хил. лв. белязани пари.

По време на заседанията за ареста му се оказа, че той е бил подслушван преди да бъде свален депутатският му имунитет. Това се случи след задържането му. Имунитетът му бе свален едва след задържането му. Прилагането на специалните разузнавателни средства обаче е извършено със съдебно решение преди това.

Според адвокатите на Ибрямов с решение на КС от 1992 г. за разследването и ареста на депутат трябва да се иска разрешение от парламента или от председателя му, ако събранието не заседава. В случая обаче има одобрение за образуване на дело от председателя на парламента Рая Назарян.

От делото срещу Ибрямов се появи и друг любопитен детайл. Основният прокурорски свидетел Мирослав Тодоров, който е предал белязаните пари, твърди в показанията си, че Доган е имал намерение да организира убийството на Делян Пеевски. Тази информация, макар да няма нищо общо с предмета на делото, бе сочена от прокуратурата като аргумент защо Ибрямов трябва да остане в ареста.

Според разследващите има данни за престъпление по чл. 115 от НК, който обаче е за вече извършено убийство. В петък се разбра, че градската прокуратура е възложила на МВР да провери данните за готвеното покушение.

Конституцията е върховният закон на страната и заедно с решенията на Конституционния съд не могат да бъдат заобикаляни в правоприлагането. В същото време, определението на съда по отношение на мярката за неотклонение на народен представител от 50-то Народно събрание повдига редица въпроси за обхвата на разпоредбите на чл. 70 от Конституцията на Република България, които уреждат невъзможността за наказателно преследване и задържане, както и за приложимостта им по отношение на извънпроцесуални действия, като прилагане на специални разузнавателни средства, посочват от ПП-ДБ.

Според тях спорове в професионалните среди поражда и тълкуването на израза “заварено тежко престъпление” и доколко то е приложимо при наличие на предхождащи извънпроцесуални действия с наказателноправен характер.

Те изтъкват, че в Тълкувателно решение № 10 на Конституционния съд от 1992 г. е дадено тълкуване на израза “може да бъде възбуждано наказателно преследване” по чл. 70 от Конституцията, като е взета предвид действащата към онзи момент правна уредба на наказателния процес и която от 2006 г. е съществено променена.

Тълкувателно решение № 12 от 2020 г. на Конституционния съд, по искане на главния прокурор, разяснява обхвата на имунитета на президента и посочва, че срещу него не могат да бъдат извършвани нито процесуални, нито извънпроцесуални действия, които могат да доведат до реализиране на наказателна отговорност и които пряко засягат техните лични права и свободи. Поставя се обаче въпросът дали същото разбиране за обхвата на израза „не може да бъде възбудено наказателно преследване” следва да се прилага и по отношение на народните представители, пишат от коалицията.

“Продължаваме промяната - Демократична България” ще потърсят подкрепа за искането от всички парламентарни групи в Народното събрание.


    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице