Депутатите създадоха Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства за корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на Община Доспат - Елин Радев.
Вносители на проекторешението са Венеция Нецова-Ангова и група народни представители от ПП-ДБ.
В началото на миналия месец до Народното събрание се проведе протест срещу кмета на Доспат Елин Радев, издигнат от ГЕРБ-СДС. Протестиращите искаха оставката му заради премахване на жилищни постройки от страна на община Доспат в различни населени места. Собствениците им заявиха, че това е наказателна акция и саморазправа с тях, тъй като са били застъпници или симпатизанти на други политически сили.
От своя страна, кметът Елин Радев посочи, че от 2021 г. насам има няколко подадени жалби за незаконно строителство от лицата, които протестират.
Тогава от ПП-ДБ подкрепиха протестиращите. Депутатът Венеция Ангова излезе с декларация в пленарна зала, с която призова компетентните институции да разгледат всички сигнали, жалби и молби, а МВР и прокуратура да извършат необходимите мерки за прекратяване на злоупотребите в Доспат.
Създаването на Временната комисия се подкрепи със 116 гласа "за", 63 "против" и 2 "въздържали се". Тя ще се състои от председател и 12 народни представители (по двама от всяка парламентарна група), както следва:
Красимир Събев и Младен Шишков от ГЕРБ-СДС, Венеция Ангова и Венко Сабрутев от ПП-ДБ, Емил Янков и Ангел Георгиев от "Възраждане", от ДПС- Искра Михайлова, Халил Летифифов, от БСП- Иван Петков и Деян Дечев, от ИТН- Драгомир Петров и Александър Вълчев.
За председатели на комисията бяха предложени Венко Сабрутев от ПП-ДБ, Красимир Събев от ГЕРБ-СДС и Александър Вълчев от ИТН, който беше избран със 112 гласа "за", против" 46 и "въздържали се" 41.
Временната комисия се избира за срок от 1 месец.
Дебатите продължиха с часове, като те преминаха в престрелки между депутатите от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Маноил Манев от ГЕРБ-СДС заяви, че комисията е срещу кмета, а не да разследва факти и обстоятелства.
"Създаването на комисии в НС за разясняването на факти и обстоятелства е форма на отричане. Форма на прескачането на всички институции в страната. Вземете под внимание, че в тази държава има разделение на властите и когато правим комисия срещу някого, ние мачкаме не само законите, а и личностите, които викаме", обърна се Манев към ПП-ДБ.
Красимир Събев от партията на Борисов също защити кмета на Доспат с довода, че община Доспат е една от най-проверяваните общини и "е в топ класацията за прозрачност".
Венеция Ангова отговори, че "когато законът се прилага избирателно, това не е форма за успешен кмет".
Депутатите не приеха процедурата за удължаване на работното си време и така не успяха да разгледат допълнителните точки, които сами внесоха в днешната програма- Законопроект за допълнение на Кодекса за социално осигуряване, Законопроект за допълнение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия, Проект на Решение за задължаване на Министерския съвет да предприеме незабавни действия за осигуряване на нужните условия за настаняване на пострадалите от пожарите лица и за възстановяване на разрушените терени в община Болярово.
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.