Възможно ли е ново броене на бюлетините и кога

Ружа Райчева 05 ноември 2024 в 10:59 1445 1

Член на СИК подпечатва хартиена бюлетина в изборния ден

Снимка БГНЕС/Архив

Член на СИК подпечатва хартиена бюлетина

Възможно ли е и кога може да има ново броене на бюлетините от парламентарните избори на 27 октомври? Събрахме мненията на експерти в сферата на конституционното и изборното законодателство.

Пред OFFNews доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право, заяви, че е възможна хипотезата на пълно повторно преброяване на изборните резултати - под формата на одит от страна на Централната избирателна комисия (ЦИК), след като изтече срокът за оспорване на вота в Конституционния съд (КС). Срокът за сезиране на КС още не е изтекъл - ако това се случи, евентуален одит на ЦИК може да се забави, тъй като КС има два месеца да се произнесе. За момента ЦИК обаче не е показал, че има намерение да извърши такъв одит. Нещо повече, от Централната избирателна комисия коментираха, че НЕ извършват броене на бюлетините. Това бе заявено вече на два пъти - ТУК и ТУК.

Ако КС бъде сезиран до петък , за това ще трябва да се търси мнозинство в настоящото 50-ото Народно събрание (НС). Ако бъде сезиран следващата седмица - за инициативата за повторно преброяване или касиране ще трябва да се търси подкрепа в новото 51-о НС.

Решението за повторно броене на вота може да стане и като част от досъдебно производство - ако председател на Секционна избирателна комисия (СИК) е действал така, че да изкриви вота на гражданите, това е наказуемо по закон, обясни доц. Киселова. Тук обаче говорим за частично броене, а не за пълно преброяване.

От парламента може да се поиска да се произнесе по законосъобразността на изборите, а КС може да реши с какви способи да работи, ако бъде сезиран за нарушения на изборния процес, каза още доц. Наталия Киселова.

Тази сутрин пред БНТ конституционалистът проф. д-р Пламен Киров обясни, че исканията на някои политически формации за ново броене на бюлетините са формулирани така, че не могат да бъдат изпълнени. Киров посочи, че КС не разполага с функциите на ЦИК и че не е контролен орган, който може да пребрoи отново бюлетините.

КС може да отсъди на база представени доказателства дали има извършени закононарушения и със свое решение да обяви изборите за изцяло незаконосъобразни (или за частично незаконосъобразни) по отношение на отделни представители, разясни проф. Киров.

Според професора новоизбраните депутати нямат никакъв интерес да бъде атакуван изборният резултат, защото вече са избрани.

Бившият председател на ЦИК Александър Андреев каза пред Нова телевизия, че повторно броене на бюлетини може да има само в рамките на производство по обжалване на изборите пред КС. Ако съдът допусне повторно броене на бюлетини в определени секции, ще трябва да се отварят отново чувалите и да се броят бюлетините. 

След това експертите трябва "излязат с решение" след броенето, а КС на свой ред да реши дали трябва да има преразпределение на мандатите. При несъответствие в бюлетините биха се пренаредили и мандатите.

Изборният експерт коментира, че само въз основа на видеонаблюдението в секциите не може да има касиране на изборите:

"Изключване на камерите и спиране на видеонаблюдението не влияят върху касирането на изборите. Това може да стане само при разминаване на резултатите."

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews