Малко над половината от българите (52%) са оптимисти за развитието на България, докато 39% са на обратното мнение. Това показват данните от национално представително изследване на "Тренд", направено по поръчка на в. "24 часа".
Според данните се наблюдава ярка зависимост между оптимистичните нагласи и възрастта. Оптимизмът при по-младите доминира съществено, като с напредването на възрастта дяловете постепенно спадат, като сред тези над 70 години, мнозинството са песимисти и само една трета от тях са оптимистично настроени.
Осем месеца след предсрочните парламентарни избори, дистанцията между първите две партии е напълно сравнима с резултатите от последния вот, показва изследването.
Цели 37% пък декларират, че не биха гласували.
ГЕРБ запазва първата си позиция с 21.2% от всички анкетирани, следвани от БСП с подкрепа от 17.8%.
Според анализа на изследователски център "Тренд" множеството скандали в последните осем месеца не са се отразили съществено върху електоралните нагласи, тъй като острото противопоставяне между двете основни партии водело до консолидация и мобилизация на техните електорати.
Друг извод от допитването е, че не се наблюдава и съществен спад в обществената подкрепа към Обединени патриоти, въпреки участието им в управляващото мнозинство и изпълнителната власт.
Подкрепа за тях декларират 5,4%, докато за ДПС заявяват, че ще гласуват 6,3%.
Според "Тренд" подобна разлика е несъществена и трудно би могло да се направи категорична оценка дали Обединени патриоти или ДПС ще бъдат трета политическа сила в евентуална реална изборна ситуация.
Категорично обаче се влошават резултатите на партията на Веселин Марешки „Воля". За нея заявяват, че ще гласуват едва 1,8% от анкетираните. Също толкова е и подкрепата за Реформаторския блок.
При „Да, България" (1,4%) и ДСБ (1,1%) не се отчита съществена динамика на ръст или спад в подкрепата, но проучването е осъществено преди да се даде старт на новата инициатива „Български манифест за Европа".
Традиционно оценката към работата на парламента е на най-ниски нива - 23% положителна; 68% отрицателна.
Одобрението за работата на третото правителство на Бойко Борисов е 32%, докато неодобрението е 59%.
Оценката за работата на президента остава на високи нива - процентът на одобряващите държавния глава е три пъти по-висок от този на неодобряващите.
Румен Радев и Бойко Борисов продължават да са фигурите събиращи най-високи стойности на положително отношение, съответно 67% и 42%.
Корнелия Нинова стои на нива от 28% положително отношение, като основната част от подкрепата за нея идва от симпатизантите на БСП, но й е трудно да мобилизира по-сериозна част от периферията.
Сред лидерите на Обединени патриоти Красимир Каракачанов остава най-одобряваната фигура с подкрепа от 34%. Зад него остават Валери Симеонов с 20% и Волен Сидеров с 13%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6947
1
22.11 2017 в 13:48
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара