Проектът за промяна на Конституцията влезе в пленарна зала. Дебатът по същество бе открит с представяне на текстовете от Христо Иванов. В становището си той нападна "некоалиционния" си партньор от ДПС Делян Пеевски.
В края на пролетта, когато се правеше сглобката зад ротационния кабинет "Денков-Габриел", "Демократична България" постави едно условие, за да стане партньор на ГЕРБ-СДС и ДПС - конституционна реформа с фокус съдебна система. Така съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов и бивш правосъден министър, подал оставка през 2015 г., след като ГЕРБ и ДПС бламираха съдебната реформа, се видя принуден да разговаря с Пеевски и Борисов за събирането на заветното "конституционно мнозинство". По силата на същата тази уговорка доц. Атанас Славов в последния момент бе посочен и за правосъден министър.
Днес, почти четири месеца след избирането на кабинета, Конституцията влезе в пленарна зала и процесът към съдебната реформа започна. Междувременно въпросното "конституционно мнозинство" се появява постоянно - от гласувания за смяна на регулатори, до искания за живо излъчване. Така пък Пеевски и Борисов станаха главни говорители за промяната на основния закон, а първоначалното уж конституционно мнозинство си стана неформално обявена тройна коалиция. Коалиция или не - няма гаранция, че исканата от Христо Иванов конституционна реформа ще мине. Няма и гаранция, че няма да се повтори сценарият от 2015 г., когато той хвърли оставка заради отмятането на днешните му партньори от ДПС от ГЕРБ.
"Правосъдието е основа на държавността."
С тези думи започна становището си Христо Иванов, съвносител на проектозакона. Той заяви, че от години в България има проблем с върховенството на правото и заради това сме критикувани от Европейския съюз и Съвета на Европа.
Индиректно нападайки некоалиционния си партньор от ДПС, Иванов добави, че освен всичко друго в България има и най-много лица, санкционирани по глобалния закон за корупция "Магнитски". Депутатът изтъкна, че без истинско правосъдие политическата стабилност е невъзможна. По думите му трябва да бъде осигурена институционална сигурност през законодателните мерки, за да има и свободен и независим съд.
Иванов добави, че през последните години е станал видим още един проблем - възможността страната да се превърне в полупрезидентска. Иванов определи проектозакона като "покана за дебат" и призова всички институции да се включат в процеса по изменението на текстовете и да предложат редакции между четенията.
"Реформата започва с Конституцията, но тя няма да свърши с нея", категоричен е Христо Иванов.
Той добави, че след приемането на текстовете ще трябва да бъдат пренаписани Законът за съдебната власт, както и Наказателно-процесуалният кодекс. След това ще бъде сменен и съставът на органите на съдебната власт.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
485
1
09.10 2023 в 11:26
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара