Лидерът на ПЕС Сергей Станишев покани българския премиер Бойко Борисов на разговор преди утрешното заседание на Европейския съвет в Брюксел.
Целта на срещата е двамата да поставят въпроса за присъединяването на България в Шенгенското пространство на подготвителните срещи на двете политически семейства – ЕНП и ПЕС, преди заседанието на Съвета.
В дневния ред на Европейския съвет утре е и темата за антитерористичните мерки в ЕС.
„Докато България и Румъния са извън Шенген, в Европа няма да има сигурност“, заяви Станишев в изказване пред Европарламента в Страсбург.
„Благодаря на премиера Борисов за готовността двамата да отстояваме мястото на България. За нас Шенген вече е и въпрос на сигурност.“, категоричен е Сергей Станишев.
Станишев поиска подкрепата на Шефчович за енергийна сигурност в България
По време на пленарната сесия в Страсбург заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович представи вижданията си за Енергийния съюз пред Групата на социалистите и демократите в ЕП.
Лидерът на ПЕС Сергей Станишев поздрави комисаря, че социалните измерения на проекта са изведени на преден план. По думите му този амбициозен проект е нова политика за ЕС и фактът, че отговорен за провеждането му е комисар от лявото семейство, ще постави силен социален отпечатък върху енергийната политика на Съюза.
"Енергийната бедност е проблем в цяла Европа, но по-специално в държавите от Централна и Източна Европа. Все повече хора не могат да си позволят отопление през зимата. След като говорим за "съюз", то той не може да е ориентиран само към пазара. В много страни практиката показа, че държавните монополи бяха заменени с частни, които се водят само от принципа за максимална печалба. Вярвам, че Енергийният съюз трябва да защитава предимно потребителите", подчерта Станишев.
Във връзка със срещата на енергийните министри в София миналия понеделник Станишев коментира, че представеният проект за газов хъб изглежда амбициозен, но не става ясно откъде ще се доставя газът.
В отговор Шефчович заяви, че поема ангажимента до юли да представи план за действие за подобряване сигурността на доставките на газ за страните от Югоизточна и Централна Европа.
Комисарят поясни, че развитието на системните връзки ще бъде ключов приоритет, като целта е всяка държава да получава газ от три източника. Шефчович обяви, че в момента Комисията работи по 14 проекта за междусистемни връзки в Европа.
На двустранна среща след заседанието Станишев обсъди с Шефчович ситуацията в страната ни като изтъкна: "За България е важно да премине от обещания към действия. След газовата криза през зимата на 2009 г. бяха направени много обещания за изграждане на междусистемни газови връзки. За съжаление 5 години по-късно нищо не се е променило. Проекти като "Набуко" бяха забравени и не се осъществиха. Разчитам на личния Ви ангажимент, че това ще се промени".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12.02 2015 в 05:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.02 2015 в 23:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.02 2015 в 20:13
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.02 2015 в 19:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.02 2015 в 19:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.02 2015 в 19:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?