Специалният пратеник на Скопие: Няма омраза между българи и македонци

Георги Савчев 10 декември 2020 в 17:53 3192 0

Снимка Пресслужба - Дондуков 2

Между нашите граждани няма омраза. Имаме дълг към бъдещите поколения да затворим спорните въпроси, заяви специалният пратеник на правителството на Република Северна Македония Владо Бучковски след срещата си на "Дондуков" 2 с президента Румен Радев.

Бучковски настоява сътрудничеството между Скопие и София да продължи да се развива в области от взаимен интерес като икономиката, транспорта, туризма, образованието и науката.

И Радев, и специалният пратеник са на мнение, че "приятелството между гражданите от двете страни на общата граница трябва да бъде трайно установено и на междудържавно ниво".

Президентът: България никога не е оспорвала правото на самоопределение

Европейската интеграция на Република Северна Македония изисква не опити за влияние и натиск чрез трети страни, а постигането на реални резултати в двустранния диалог с България, заяви президентът Румен Радев.

Открити сме за партньорство и очакваме неотклонна политическа воля от страна на политиците в РСМ, която да насърчи работата на експертно ниво и да докаже, че добросъседството между нашите две държави е реалност, заяви държавният глава.

България никога не е оспорвала демократичното право на самоопределение на гражданите на Република Северна Македония, но не може идентичността на една държава да се гради върху омраза към друга, особено към братска страна, каза още президентът.

Език на омразата към България

Румен Радев е на мнение, че България принципно и последователно подкрепя европейската перспектива на Република Северна Македония, но не може да допусне внасянето на нерешени двустранни въпроси в Европейския съюз.

Българското общество е изключително чувствително към сигналите, които излъчват държавните институции в Република Северна Македония по отношение на двустранните отношения, каза още президентът.

Според държавния глава изоставянето на езика на омразата към България в югозападната ни съседка, в обществените медии, промяната на съдържанието на учебниците, в работата на научни институти и надписите на исторически паметници и в музеи, ще бъде реален принос в изграждането на добросъседски отношения.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Подкастът на OFFNews