Правителството и ГЕРБ дружно си измиха ръцете от скандала със Сребреница. Служебният кабинет заяви, че България има последователна и непроменена позиция в признаването на жертвите от Сребреница, а депутатът от ГЕРБ Даниел Митов - че партията му не се меси в работа на правителството.
В разследващата медия bird.bg бе разпространена грама на премиера Димитър Главчев до постоянния ни представител в ООН Лъчезара Стоева, която според написаното разкрива безпрецедентен натиск на служебното правителство да бъде променена геополитическата позиция на България в последния момент преди вота на резолюцията на ООН за Сребреница. Според източници на bird.bg до обрата в позицията на правителството се е стигнало след комуникация между Александър Вучич и Бойко Борисов, в който на бившия премиер е било припомнено, че Сретен Йосич скоро излиза на свобода.
Днес от Министерския съвет (МС) реагираха с изявление, в което заявяват, че България има последователна и непроменена позиция в признаването на жертвите от клането в сръбския град Сребреница и е участвала във всички инициативи, свързани с тяхното възпоменаване.
"Динамиката при осъществяване на дипломатическата служба и формирането на позиция е свързана с множество „работни" варианти, които непрекъснато еволюират в процеса на формиране на националната позиция на страната ни. Важна е официалната позиция, а до нея се стига след становища на експерти от ресорните структурни звена на Министерството на външните работи, които включват различни комуникационни канали", пишат от МС.
Според правителствения пресцентър разпространената от медиите грама до Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк не съдържа окончателните указания към посланик Лъчезара Стоева.
Документите, изтекли в интернет, са само част от процеса на взимане на решение и те не представят неговата цялост. Това само създава почва за спекулации, интерпретации и манипулации по темата, твърдят от правителствения пресцнетър.
"Изтичането на служебна кореспонденция и безогледното ѝ разпространение в публичното пространство може да се окачестви само като елемент на хибридна атака. Темата се употребява политически в условията на предизборна кампания и това вреди на интересите на България. Служебното правителство се разграничава категорично от всякакви опити за внушения, свързани с промяна на геополитическата ориентация на България. С действията си правителството доказва всекидневно, че страната ни следва неотклонно европейския си път и перспектива", пише още в позицията на служебния кабинет.
Междувременно по-рано днес Даниел Митов заяви, че интерпретациите по този казус са на политически партии, които губят обществено доверие и смятат, че връщането към определени наративи ще им донесе успех.
"Като външен министър аз лично съм подписвал възпоменателната книга в Сребреница. Така че нашата позиция не подлежи на никакво съмнение по този казус", каза Митов.
В околностите на град Сребреница през юли 1995 г. са избити над 8000 босненски мюсюлмани – мъже и деца, под ръководството на сръбския генерал Ратко Младич на няколко различни места. Това е най-мащабното избиване на хора в Европа след приключването на Втората световна война. Масовите гробове с тела от Сребреница са 39. Съдът приема, че убитите са между 7 и 8 хиляди мъже. Почти 2000 от тях са били на възраст между 13 и 24 години.
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.