Вцепремиерът по околната среда и водите Борислав Сандов намекна за затварянето на ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово по време на изслушването си в парламентарната комисия по енергетика.
Министърът допълни, че това решение ще се вземе след анализ и становище на отговорните институции.
Днешното извънредно заседание е по предложение на ГЕРБ-СДС, които поискаха комисията да разгледа казуса със затварянето на ТЕЦ "Марица 3".
На заседанието присъстваха и представители на централата. Един от тях - Юлиян Семерджиев, коментира, че наложената мярка за затваряне е несправедлива. Според него е било възможно централата да има нарушения, но те не предполагат затваряне. Той допълни, че заради затварянето търпят имиджови вреди, които могат да доведат до изпадане на дружеството в несъстоятелност. Това пък би довело до загуба на лицензията и респективно пълно спиране на дейността.
Предприятието беше спряно на 21 април от РИОСВ - Хасково заради поредица от нарушения на разпоредбите по Закона за опазване на околната среда и на условията на Комплексното разрешително, както и на предписанията, издавани от екоинспекцията.
Миналата седмица министърът на околната среда и водите Борислав Сандов заяви, че "не може човечеството да е заложник на въглищния сектор, плавно работим за замяната на комплекси като ''Марица 3". Последваха и протести - единият на 9 май, а вторият тази седмица. Въпреки това министърът е категоричен, че централата ще остане затворена, докато не изпълни екологичните изисквания.
В хода на изслушването Сандов заяви, че има и други централи с много нарушения, които също могат да бъдат затворени. По думите му такива са ТЕЦ "Брикел" в "Гълъбово".
Юлиян Семерджиев от ТЕЦ "Марица 3" пък заплаши, че централата ще си търси правата за пропуснати приходи и заяви, че замърсяването в Димитровград, основен мотив за затварянето ѝ, не се дължало само на нея.
Екоминистърът пък контрира, че има ясна връзка, показваща, че именно ТЕЦ "Марица 3" е основен замърсител. Сандов обясни, че измервателните станции в централата и в центъра на Димитровград показват сходни стойности, когато има завишаване на емисиите. Когато централата е затворена обаче, замърсяване няма.
Министърът допълни, че средночасовата норма за опазване на човешкото здраве от серен диоксид е 350 микрограма на кубичен метър и тя не трябва да превишава 24 пъти в рамките на една календарна година. В случая тя е била превишена 30 пъти. Отделно два пъти е нарушена средноденонощната норма, има и превишени алармени нива.
В хода на дебата Емил Георгиев от БСП пък съобщи, че лятото в завода е имало струпани бали с боклук и попита дали той е горян в централата. Семерджиев отговори, че ТЕЦ "Марица 3" няма капацитета да гори боклук, а балите били само съхранявани и после преместени в друга централа. Георгиев пък попита дали не са извозени в ТЕЦ "Брикел" на Христо Ковачки. Отговор на този въпрос не бе даден.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-7089
1
18.05 2022 в 20:12
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
4I4ATA
Силяновска: Историческият спор с България не може да бъде причина за вето
230 млрд баксов
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри
Moirae
Какво разказват местните медии за прякорите, които само МВР не знае
prikobzon
Камала Харис беше помолена да назове три добродетели на Тръмп, но не можа да посочи нито една