Община Пловдив имала намерение още през 2015 г. да превърне т. нар. Тютюнев град в арт зона. Това става ясно от обявление на сайта на общината от 25 август 2015 г. В него се посочва, че кметът Иван Тотев е обявил, че емблематичните Тютюневи складове предстои да се превърнат в следващата арт зона след успешното преобразяване на „Капана“ в първия български квартал на творческите индустрии.
"Тютюневите складове ще бъдат следващия ярък пример за това, че имаме ясна визия какво искаме да постигнем и необходимите компетенции, за да го направим“, е заявил тогава Тотев.
На 19 октомври миналата година е проведено обществено обсъждане между представители на Фондация „Пловдив 2019“ и собственици на имоти в района за намиране на най-подходящото решение за обновяването на Тютюневите складове и превръщането им в "подходяща зона за бизнес развитие и артистичен център с пешеходни улици".
Във вторник кметът на Пловдив заяви, че е бил изненадан от становището на Министерството на културата, че полусъбореният тютюнев склад е бил паметник на културата.
„Мислите ли, че ако знаех, бих могъл да показвам писмо от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), в което пише, че не е. Аз искам да знам какво се е случило и не искам да имам подобни заложени „бомби" в управлението", коментира той. В същото време от Министерството на културата излязоха със съобщение, в което се твърди, че още през 2014 г. общината е била уведомена, че сградата попада в защитена територия. Тогава е презаверено разрешителното за строеж, което фирмата собственик на съборения склад има от 2010 г. До момента община Пловдив се позоваваше на документ, за който казва, че е представен от компанията "Одрин 8" и в който се твърди, че сградата не е паметник на културата. Оказа се, че НИНКН не е давал такова становище.
Министърът на културата Вежди Рашидов заяви, че тютюневият склад трябва да бъде възстановен в оригиналния му вид. Той разпореди да бъде образувано производство за налагане на административни санкции на виновните за унищожаването на недвижима културна ценност.
Лицата, които са съборили тютюневия склад, както и тези, които са допуснали това, грубо са нарушили разпоредбите на Закона за културното наследство (ЗКН), се казва в съобщението.
Разрушаването на сградата започна в неделя. След намесата на граждани и журналисти един от багерите на наетата фирма спря работа, но преди това беше съборена фасадата на сградата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
09.03 2016 в 14:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.03 2016 в 13:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.03 2016 в 13:20
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)
швейк
Сърбия: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Voland21
ПП-ДБ държат на разговор пред медиите. Без решение за спиране на влиянието на Пеевски няма да се обсъжда председател на НС