Комисията по конституционни и правни въпроси не прие доклада на главния прокурор Иван Гешев за дейността на Бюрото по защита.
На заседанието на комисията се появи и самият Гешев.
Днес тя разглежда доклада му за Бюрото по защита по прилагане на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство от 01.01.2020 г. до 30.06.2021 г.
В кулоарите главният прокурор каза, че днес сутринта е получил покана да се яви, за да представи доклада.
По-рано днес, председателят на комисията Андрей Михайлов, пък заяви, че едва ли Гешев ще присъства на заседанието, а е по-вероятно да изпрати негов заместник.
Според главния прокурор подготвяното от народните представители връщане на Бюрото от прокуратурата в Министерството на правосъдието ще доведе до "проблеми в борбата с престъпността". По думите му се готви унищожаване на Бюрото и професионалния му капацитет, ще бъдат застрашени защитавани и охранявани лица, а полза ще имат "мафията и организираната престъпност", a цената ще платят българските граждани.
"Не се съмнявам в правораздавателната система, но Министерство на правосъдието е част от изпълнителната система", подчерта Гешев.
"Тази служба е изключително ефикасна и ефективна", каза главният прокурор по повод работата на бюрото.
По думите му след актуализацията на бюджета и пенсиите, като най-големи приоритети в държавата, са се наредили премахването на охраната на главния прокурор и магистратите, както и премахването на специализирания съд и прокуратурата.
Главният прокурор каза още, че знае, че Бюрото охранява един защитен свидетел по делото срещу обвиняемия и укриващ се в чужбина бизнесмен Васил Божков. За миналата година са били охранявани 20 души, като някои лица са отказали охрана. Той подчерта още, че полицейските функции на Бюрото са били много по-малк
По време на второто изслушване на главния прокурор в комисията и председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов поиска думата, за да зададе въпрос на Гешев. Той я получи, но решението на председателя на комисията Андрей Михайлов (депутат от ИТН) беше разкритикувано от част от депутатите от ГЕРБ и ДПС.
Цветан Енчев от ДПС пък поиска "да изключим личния елемент". Михайлов го контрира с думите, че всички народни представители могат да се включват в заседанията и единствената разлика с членовете е правото им да гласуват.
Така Йорданов взе думата и каза:
"Г-н Гешев, осъзнавате ли в каква ситуация поставихте себе си и прокуратурата? На вас законът ви позволява да „опаковате” в законова обвивка влизането в Президентството и че Бюрото за защита на свидетелите ви е преторианска гвардия. Заради това шест месеца имаше протести."
Гешев пък каза , че при нахлуването в президентството, миналата година, е имало само четирима служители на Бюрото по защита, а твърдението, че те са били тежко въоръжени определи като неистина. Той посочи още, че е негова лична грешка, както и на прокуратурата, че не е съобщил за операцията и разпореждането за акцията.
Той определи влизането в Президентството като "политически неправилно, но законосъобразно" , а думите на Йорданов като "политически тези".
На заседанието на правната комисия беше зададен и въпрос за бюджета на Бюрото по защита. В началото на заседанието Гешев заяви, че информацията е класифицирана и не може да я съобщи. След като председателят на комисията Андрей Михайлов отправи второ искане, главният прокурор заяви, че данните не са класифицирани, но не влизат в докладите. Гешев посочи, че бюджетът на Бюрото по защита е 2,5% от общия бюджет на прокуратурата.
След продължилия спор, председателят на комисията заяви, че от ВСС трябва да бъде поискано специално колко е бюджета на Бюрото по защита по чл. 84, ал. 17 от Конституцията.
За сравнение Гешев даде пример с бюджета на НСО:
"Бюрото има 5-6 пъти по-малък бюджет, а числеността му е 12 пъти по-малка", като изтъкна още, че има най-добрата охрана. Главният прокурор разкритикува Националната служба за охрана, като отбеляза, че има "семейни връзки там".
Относно извършването на обществени поръчки от бюджета на Бюрото по защита, Гешев заяви, че "всеки може да се запознае с тях на сайта на прокуратурата". Бюджетът на Бюрото по защита е част от бюджета за съдебната власт, добави той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Октим
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
user4eto
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
Танас
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
jdravun
Калин Стоянов призна, че Пеевски е охраняван от НСО