Парламентът прие на първо четене законопроект за ратифициране на споразумение между България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
Законопроектът за ратификация минава по бързата писта в парламента - внесен е на от Министерския съвет на 8 март, вчера мина на първо четене през енергийната комисия, а днес влезе извънредно като точка в дневния ред.
От 202 гласували народни представители "за" бяха (ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС, ИТН), "против" ("Възраждане", БСП), въздържаха се трима (от ПП-ДБ и "Възраждане").
В мотивите пише, че реализирането на нови ядрени мощности ще е от ключово значение за запазване на енергийната сигурност на страната, редуциране на емисиите от парникови газове и намаляването на зависимостта от внос на енергийни ресурси по конкурентноспособен начин. Промените се правят в контекст на целите на ЕС за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и приоритетите на Зелената сделка.
С две решения през миналата година Народното събрание задължи Министерството на енергетиката (МЕ) да вземе положително решение за изграждане на нова ядрена възможност с технология AP 1000.
Очаквано, най-голяма съпротива дойде от опозицията. Според "Възраждане" процедурата по ратификация трябва да се почне наново, като се гарантира прозрачност и конкурентноспособност. Даниел Проданов от партията на Костадин Костадинов се възмути как така се сключва договор между правителството и американски чиновник на име "Андрю", защото това са разбрали от опозицията вчера по време на заседанието на енергийната комисия.
Министърът на енергетиката Румен Радев обясни, че от американска страна споразумението е подписано от Андрю Уайт - помощник секретар в американския департамент по енергетика.
"В отговора си вчера казах Уайт, вероятно някой е добавил Андрю. Това са изключително некоректни внушения. Става дума за отговорен човек в рамките на американската власт, който подписва споразумението", каза Радев.
Министърът подчерта, че в ратификацията е записано, че всяка от страните стриктно спазва процедурите на законодателството си.
Христо Проданов от БСП каза, че споразумение, в което едната страна е на печалба, а другата - не, се нарича не договор за сътрудничество, а "договор за слугинаж". Костадин Костадинов същи се включи в дебата и заяви, че сме свидетели на специална операция за овладяване на българската енергийна система от САЩ. Петър Петров от "Възраждане" заяви, че никъде в споразумението не пише колко ще бъде цената за изграждане на допълнително ядрени мощности. БСП и "Възраждане" твърдят, че цената ще е приблизително 30 млрд. долара.
Борислав Гуцанов се присъедини към съпартиеца си Проданов и също обвини управляващото мнозинство в слугинаж. Той попита дали сме станали колония или бананова република, откакто управлява настоящото правителство. Георги Свиленски от БСП каза, че не е нормално никой от управляващата "некоалиция" да не се изкаже по време на дебатите.
Единствената опозиционна партия, подкрепила решението, е "Има такъв народ".
Бе прието срокът за предложения между първо и второ четене да е 3 дни.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1199
5
14.03 2024 в 14:20
1199
4
14.03 2024 в 14:16
Избора на технология се прави от специалисти. В България има такива. След анализ. Той може да е публичен.
Избора на доставчик се прави с търг. Също публичен.
Депутатите правят закони, не избират доставчици.
Всички тези неща не са ли очевидни?
2550
3
14.03 2024 в 12:57
Не ми е известно французите да са подавали оферта. Но ако бяха, някой можеше да попита "Защо не американците?".
Няма голям смисъл.
Кой да реши? Комитетът по ядрена енергетика? Не му е в правомощията. Правителството? Явно не му е в правомощията. Резидентът? Добре, че не му е в правомощия, че щяхме от сутрин до вечер да слушаме колко е добра технологията на СССРайха.
-40
2
14.03 2024 в 12:38
1199
1
14.03 2024 в 12:31
И защо парламентът решава технологията?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара