Парламентът одобри на първо четене АЕЦ Козлодуй да се строи по американска технология

Ружа Райчева 14 март 2024 в 11:45 2273 5

Втори блок на ядрената площадка

Снимка БГНЕС/Архив

Втори блок на ядрената площадка

Парламентът прие на първо четене законопроект за ратифициране на споразумение между България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй".

Законопроектът за ратификация минава по бързата писта в парламента - внесен е на от Министерския съвет на 8 март, вчера мина на първо четене през енергийната комисия, а днес влезе извънредно като точка в дневния ред. 

От 202 гласували народни представители "за" бяха (ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС, ИТН), "против" ("Възраждане", БСП), въздържаха се трима (от ПП-ДБ и "Възраждане"). 

В мотивите пише, че реализирането на нови ядрени мощности ще е от ключово значение за запазване на енергийната сигурност на страната, редуциране на емисиите от парникови газове и намаляването на зависимостта от внос на енергийни ресурси по конкурентноспособен начин. Промените се правят в контекст на целите на ЕС за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и приоритетите на Зелената сделка.  

С две решения през миналата година Народното събрание задължи Министерството на енергетиката (МЕ) да вземе положително решение за изграждане на нова ядрена възможност с технология AP 1000. 

Очаквано, най-голяма съпротива дойде от опозицията. Според "Възраждане" процедурата по ратификация трябва да се почне наново, като се гарантира прозрачност и конкурентноспособност. Даниел Проданов от партията на Костадин Костадинов се възмути как така се сключва договор между правителството и американски чиновник на име "Андрю", защото това са разбрали от опозицията вчера по време на заседанието на енергийната комисия.  

Министърът на енергетиката Румен Радев обясни, че от американска страна споразумението е подписано от Андрю Уайт - помощник секретар в американския департамент по енергетика. 

"В отговора си вчера казах Уайт, вероятно някой е добавил Андрю. Това са изключително некоректни внушения. Става дума за отговорен човек в рамките на американската власт, който подписва споразумението", каза Радев. 

Министърът подчерта, че в ратификацията е записано, че всяка от страните стриктно спазва процедурите на законодателството си. 

Христо Проданов от БСП каза, че споразумение, в което едната страна е на печалба,  а другата - не, се нарича не договор за сътрудничество, а "договор за слугинаж". Костадин Костадинов същи се включи в дебата и заяви, че сме свидетели на специална операция за овладяване на българската енергийна система от САЩ. Петър Петров от "Възраждане" заяви, че никъде в споразумението не пише колко ще бъде цената за изграждане на допълнително ядрени мощности. БСП и "Възраждане" твърдят, че цената ще е приблизително 30 млрд. долара. 

Борислав Гуцанов се присъедини към съпартиеца си Проданов и също обвини управляващото мнозинство в слугинаж. Той попита дали сме станали колония или бананова република, откакто управлява настоящото правителство. Георги Свиленски от БСП каза, че не е нормално никой от управляващата "некоалиция" да не се изкаже по време на дебатите. 

Единствената опозиционна партия, подкрепила решението, е "Има такъв народ". 

Бе прието срокът за предложения между първо и второ четене да е 3 дни.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1199

    5

    Nevend12

    14.03 2024 в 14:20

    И разбира се че не трябва да е руска...

    1199

    4

    Nevend12

    14.03 2024 в 14:16

    Колеги,
    Избора на технология се прави от специалисти. В България има такива. След анализ. Той може да е публичен.
    Избора на доставчик се прави с търг. Също публичен.
    Депутатите правят закони, не избират доставчици.
    Всички тези неща не са ли очевидни?

    2550

    3

    alfakentavur

    14.03 2024 в 12:57

    Nevend12, който и да си избере/купи нещо - винаги друг може да зададе въпроса "Защо това, а не онова?".
    Не ми е известно французите да са подавали оферта. Но ако бяха, някой можеше да попита "Защо не американците?".
    Няма голям смисъл.

    Кой да реши? Комитетът по ядрена енергетика? Не му е в правомощията. Правителството? Явно не му е в правомощията. Резидентът? Добре, че не му е в правомощия, че щяхме от сутрин до вечер да слушаме колко е добра технологията на СССРайха.

    -40

    2

    Far Rider

    14.03 2024 в 12:38

    Парламентът решава защото е най-висшия законотворчески орган, а не БСП или Възраждане!

    1199

    1

    Nevend12

    14.03 2024 в 12:31

    А какво не и харесват френската ядрена технология например?
    И защо парламентът решава технологията?
     
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите