Парламентът ще разрешава какви действия могат да предприемат държавните органи в "Мини Марица-изток", решиха депутатите днес. Проекторешението мина със 196 гласа "за" и 11 "против" (ИТН).
Според предложението сделки с активите на "Мини Марица-Изток" не могат да се правят без решение на Народното събрание. Сделки с имотите на дружеството пък се забраняват. Изключение бе направено само за земеделските земи.
Първоначалната идея е на "Възраждане", които настояваха за безсрочен мораториум за всички действия в комплекса. Тази идея бе подкрепена в ресорната комисия, но при разглеждането на проекторешението в зала днес партиите размислиха заради възможността Конституционният съд (КС) да отмени акта. Поради това председателят на парламента Росен Желязков даде 15-минутна почивка, по време на която се проведе извънредно заседание на енергийната комисия, която трябваше да изработи консенсусни текстове.
След почивката Тошко Йорданов от ИТН заяви, че групата ме не е отишла на заседанието, защото имало договорка между ПП-ДБ, ГЕРБ, ДПС и БСП, които щели да се облагодетелстват.
Бившият председател на парламентарната комисия по енергетика Радослав Рибарски от ПП-ДБ заяви, че пълният мораториум ще блокира всички бъдещи инвестиции в "Мини Марица-изток". Той изтъкна, че в текстовете, предлагани от "Възраждане", липсва срок, което по думите му влиза в колизия с Конституцията.
Рибарски направи редакционно предложение, с което думата "мораториум" отпада, а вместо това всички действия в "Мини Марица-изток" се извършват по предложение на министъра на енергетиката с решение на Народното събрание. Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС пък поиска предложенията да идват не от ресорния министър, а от Министерството на енергетиката. По думите му така се запазва смисълът на мораториума.
Искра Михайлова от "Възраждане" контрира двете предложения и поиска ГЕРБ и ПП-ДБ да изтеглят предложенията си и да внесат отделни проекторешения. Депутатката не изключи възможността проекторешението на групата ѝ да падне в Конституционния съд, и направи любопитния призив:
"Дайте шанс на КС да се произнесе", каза Михайлова.
Искрен Митев от ПП-ДБ опонира и заяви, че "Възраждане" знаят, че решението им е неработещо и противоречи на Конституцията, но въпреки това го предлагат, за да извлекат политическите дивиденти.
Рамадан Аталай от ДПС поискаха земи на "Мини Марица-изток" да могат да се отдават за земеделски нужди.
Какво предстои
В хода на дебата обща теза на всички депутати бе, че служебният кабинет на Румен Радев не е направил достатъчно, за да запази "Мини Марица - изток" и е готвил "разпарчетосване" на комплекса.
Заради това с решението на НС се забраняват сделките с имотите на дружеството, както и на държавната и общинската собственост, която попада на територията на "Мини Марица-изток". Няма да могат да се продават и активи на „Източномаришкото въглищно находище“, които имат отношение към минно-технологичната дейност; няма да се позволява на частни инвеститори да изграждат електроцентрали от възобновяеми източници. Освен това се забранява да се пречи на „Мини Марица-изток“ ЕАД да изпълнява ролята си на концесионер.
Депутатите решиха още, че няма да могат да се рекратяват концесиите за въгледобив в общините Раднево и Гълъбово и няма да може да се отменят или променят устройствените планове за развитието на „Мини Марица-изток“ ЕАД..
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)