

Около имотното положение на съдия Веселина Тенева се създава истерия, която очерня името на магистрата.
Това каза пред Нова телевизия зам.-председателят на парламента Мая Манолова.
Тя коментира казуса около кандидатурата на съдията от ВАС, която беше предложена от БСП и ДПС за поста главен съдебен инспектор в Инспектората на ВСС. От разследване на сайта „Биволъ“ става ясно, че съдийката разполага с четири имота, дарени от майка ѝ. Два от тях обаче първоначално били купени от съдийката, продадени на майка ѝ и накрая – дарени на Тенева.
„Тази истерия със сделките в семейството на съдия Тенева е много некоректна и долна по отношние на тази жена“, каза Манолова, като обясни, че в случая става дума за имуществени отношения в семейството, които били нормална практика и законът ги позволява.
Манолова каза, че кандидатурата е на почтен магистрат с безупречна репутация. Тенева е била и кандидат за Констционен съдия, номиниран от съдиите от Върховния касационен съд.
Манолова също така коментира и твърденията, че съдия Тенева е оправдала Ахмед Доган за хонорара му от 1 млн. евро. „Как един от мъстите юристи от неправителствените организации не каза истината по това дело? Съдия Тенева не е докладчик по това дело, а решението е взето от още найни четирима колеги съдии. Някой вижда ли нещо укоримо по това решение? Един съдия решава по доказателствата по това дело“, коментира Манолова.
Зам.-председателят на парламента коментира още, че няма да покрепи текста в Наказателния кодекс, който регламентира до една година затвор за снимане по време на обществени прояви. Предложеният нов текст провокира недоволство в правозащитните организации, а юристи го определиха като репресивен. В него се предвижда наказание до 1 г. затвор, пробация или глоба за фотографиране и записване на хора без тяхното съгласие.
„Аз, като юрист и гражданин, няма да подкрепя този текст. Този текст е проект, той не е внесен дори в парламента. Дебатите и коментарите по него предстоят. Смятам, че той трябва да мине през адвокатските колективи, през организациите на съдиите, прокурорите, правозащитниците“, коментира Манолова.
Мая Манолова припомни, че проектът за нов Наказателен кодекс е започнат в правителството на ГЕРБ, а конкретният текст е от 2012 година. „Забраната да бъдат филмирани и български граждани е записана като норма в българската конституция, но не смятам, че това трябва да бъде скрепено с наказателна санкция“, обясни Манолова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.01 2014 в 18:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.01 2014 в 13:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.01 2014 в 13:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.01 2014 в 13:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Джендо Джедев
Пропагандистът Соловьов: Докато не разбием муцуните на европейците, няма да разберат нищо
ob1
Пропагандистът Соловьов: Докато не разбием муцуните на европейците, няма да разберат нищо
Lyubo
Британският туроператор Jet2Holidays може да стартира чартъри до Варна от 2024 г.
alfakentavur
Депутати от ''Възраждане'' купиха 20 Тойоти за украинската армия. Ама японското ''Възраждане''
ob1
С влак през Полша: Японският премиер пристигна неочаквано от Индия в Киев