Председателят на ДОСТ Лютви Местан изпрати декларация до медиите, в която защитава католическия свещеник отец Паоло Кортези, който беше принуден да напусне България след като покани в Белене семейство сирийски бежанци.
Под заглавието "Страшно е, когато духовници си тръгват от България огорчени" Местан задава въпроса дали Кортези си е тръгнал или "България го прогони".
"Няма съмнение, че оттеглянето му не е доброволен акт, а е своеобразна форма на протест, изразен с присъщата на истинския духовник кротост", отговаря Местан в текста и допълва, че "Белене е мрачен ескиз от демократичния портрет на България".
"Един духовен служител на Бога дари подслон на семейство бежанци в Белене и върху него се стовари човешкото несъвършенство – заплаха за живота. Тежко разпятие на човещината ли е Белене, или срив на толерантността и притеснителен трус в човешката любов? Каква е тази „лава“, която клокочи сега в България?", пита Местан и напомня, че Кортези е приел награда от президента Плевнелиев (2012-2017) с думите: "Сега съм българин".
"Кой вдигна ръка срещу Отеца? Кой хвърли камък по Божията любов за семейството бежанци? Каква филтрация тече в Белене? Накъде върви държавата със знаци от Елин Пелин и Белене? Кой ще поеме политическата отговорност за незримата „Инквизиция“ на човешката солидарност?", пише Местан.
"Белене не може да е Ад за демокрацията, нито Чистилище за всеки, който не е православен. Бог е Любов. България не е низвергната Земя.
ДОСТ не приема България да е „разглобена“. Нито да е „Инквизиция“ за Демокрацията. Нито пък „Гулаг“ за толерантността и човеколюбието. Нямаме право на поглед назад и на стъпки обратно", завършва декларацията си той.
В интернет вече започна петиция в подкрепа на католическия свещеник отец Паоло Кортези, който беше принуден да напусне България след като покани в Белене семейството сирийски бежанци с фамилия Албакри.
То е законно у нас, има всички документи за легален престой и е насочено към Белене от Държавната агенция за бежанците. Хората говорят няколко езика и искат да работят тук.
Желанието им да се установят трайно в града обаче не се хареса на местните.
Заради лошото отношение и заплахите, сирийското семейство реши да напусне града. В знак на протест отецът обяви гладна стачка, а Католическата църква спря помощите, които традиционно отпуска за хората в Белене.
Няколко дни след това отецът бе изтеглен от Католическата църква, след като стана жертва на заплахи и обвинения по повод хуманния си акт.
Случаят породи вълна от коментари в социалните мрежи и от страна на политическите партии.
Нова република сне доверието си от кмета на Белене Милен Дулев, който беше издигнат от коалиция от дясноцентристки партии, в която участваше и ДСБ на Радан Кънев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16193
3
12.03 2017 в 16:27
29585
2
12.03 2017 в 14:34
Трай си там, че много пъти настъпа котето вече. Не се будалкай с религиите, включая собствената си.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?