Кметът на Лозенец: Няма бързо решение с детските градини в София

Кандидатите тази година се увеличиха заради компенсациите за неприети деца, обясни Константин Павлов

OFFNews 25 май 2021 в 14:45 2285 0

Проблемът с детските градини е дългосрочен и изисква системно решение, но то не може да мине без включването на редица инициативи извън строителството на нови сгради, заяви кметът на столичния район „Лозенец“ Константин Павлов в интервю за Дарик радио. 

Според него има забързване на процесите за преодоляване на липсата на места, но общината е изостанала с десетилетия по отношение на планирането на мерките. Проблем е и осигуряването на терени за обществени нужди, а процедурите от отчуждаването до завършването на сградите са дълги и скъпоструващи. „Този проблем изисква системно решение. И трябва да кажем честно и ясно: Не съществува бързо решение, каза той. 

„Той не може да се реши само със строителство, както до момента е адресиран приоритетно от Столична община. Дори строителството върху общински терени не е толкова бърз процес, когато се приложат всички възможни процедури“, коментира Павлов в предаването „Кой говори?“. 

„Няма чакащи терени за детско заведение. Въпросът с осигуряване на терени за обществени нужди е закъснял с десетилетия. В общия случай има нещо отредено в устройствения план, което трябва тепърва да се отчужди. Съществува естествена съпротива от собствениците, защото цените, при които отчуждава общината, не са пазарни. Свидетели сме на едно непрекъснато надбягване“, добави той.

Павлов смята, че за да бъдат всички родители равнопоставени, са необходими допълнителни компенсаторни механизми. Един такъв е въведената система за ваучери за неприетите деца. 

Павлов обаче посочи, че този механизъм е „доста закъснял”, а начинът, по който в крайна сметка беше реализиран, не е най-правилният, заради редица изискванията като навършена 3-годишна възраст на детето и то да е кандидатствало през системата на Столичната община за прием в детските радини. Последното изискване по думите му по естествен път е увеличило броя на кандидатите тази година в сравнение с миналите, когато много родители са се отказали от процедурата, защото са знаели, че точките няма да им стигнат.

Друго потенциално решение е да се търсят възможности за наемане на приземни пустеещи или незаети помещения в частни сгради. „Без включване на частната инициатива, която да помогне да се покрие този недостиг за некласирините деца, няма как да стане. Трябва да се прегледат възможностите по райони и да се коментира с частните собственици за закупуване или наемане на тези помещения“, коментира той. 

Една добра стъпка на досега управляващите беше, че стана възможно да съществуват детски градини по партерните етажи на многоетажни сгради. Доскоро беше възможно детските градини да са разположени само в самостоятелни сгради до два етажа“, добави Павлов.

Въпросът с детските градини и една от най-важните общински политики и тя трябва да бъде планирана предварително и да се знае с години напред какво ще се случва, смята кметът на „Лозенец“. Според него и в момента има случаи, в които се чака по две седмици за подпис в
Столична община. 

„Философията за обществено строителство да бъде добре финансирано и да се потърси начин всяка една от тези сгради да бъде архитектурен празник. Да е градско бижу, което децата заслужават и което да носят като критерий и като вкус“, добави той.

Павлов потвърди, че строителството на детската градина в „Кръстова вада“, заради която беше атакуван от кмета Йорданка Фандъкова, ще приключи до няколко седмици. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Секссимволът от ''Завръщане в синята Лагуна'' Брайън Краус в подкаста на OFFNews