"Тези, така наречени македонски организации, които са в България, се финансират директно от нашите добри приятели от Северна Македония. Не само се финансират, логистично и дипломатически се обслужват от тяхното Външно министерство с правни и финансови средства. Да го имаме предвид като вземем решение един ден дали заслужават да влязат в Европейския съюз."
Това казва вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов (ВМРО) на заседанието на Министерския съвет на 28 юли при представянето на проект за решение за изпълнение на плащания, наложени на страната ни с решения на Европейския съд по правата на човека по дела срещу България. Проекта по точка №9 внася министърът на правосъдието, а делата са:
- „Байраков срещу България" (жалба № 63397/12);
- „Македонски клуб за етническа толерантност в България и Радонов срещу България“ (жалба № 67197/13);
- "Василев и дружество на репресираните македонци в България жертви от комунистическия терор срещу България“ (жалба № 23702/15);
- „Иванов и други срещу България“ (жалба № 2727/19), „Йорданов и Джелепов срещу България“ (жалби № 31820/18 и № 31826/18);
- „Чобанов и Койрушки срещу България“ (жалба № 53942/16 и № 47398/17);
- „Угринова и Сакъзова срещу България“ (жалба № 50626/11).
Коментарът му е публикуван в стенограмата, а от текста личи, че вицепремиерът много държи той да се запише в протокола.
През май 2020 г. ЕСПЧ в Страсбург осъди България за нарушаване на правото на свобода и сдружаване на две македонски организации - Дружество на репресираните македонци, жертви на комунистическия терор и Македонски клуб за етническа толерантност в България, които бяха представлявани от Българския хелзинкски комитет. Двете дела бяха за откази от регистрация, постановени от Благоевградския окръжен съд и потвърдени от Софийски апелативен съд с мотиви, че организациите са на български граждани, които претендирали да са македонци, а такива в България нямало. Това според българските съдебни органи застрашавало единството на нацията в нарушение на Конституцията. Освен това организациите си поставяли политически цели също в нарушение Конституцията.
"Тези аргументи са представени вече по десетки дела за регистрация на македонски организации и са нееднократно отхвърляни от Страсбургския съд. Тъй като те не са нищо ново, ЕСПЧ е разгледал делата на тричленни състави, които са постановили окончателни решения. Съдът е присъдил по 7 500 евро обезщетение на жалбоподателите по всяко от двете дела", посочи тогава БХК в съобщение и допълни, че "тези решения идват след серия подобни осъдителни решения по дела на македонски организации срещу България през последните 14 години".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6506
1
31.07 2020 в 13:16
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват