Какво причини поскъпването на тока? Разследването на комисията 'Манолова'

Политическото напрежение между БСП и ИБГНИ се пренесе и в комисията по ревизия

Йорданка Веселинова 24 август 2021 в 13:12 4643 1

Снимка FB/ Мая Манолова

Две причини за драстичното покачване на цените на промишления ток от 158 лв. в края на юли до 330 лв. на мегаватчас през август, разглежда парламентарната комисия по ревизията днес. В комисията "Манолова" са постъпили и сигнали за картелно споразумение между АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и Българската независима енергийна борса  (БНЕБ).

Според сигнали на бизнеса за този период българските компании са платили 53 млн. лв. повече за електроенергия.

"В резултат на поскъпването много фирми обявиха, че спират работа, че се готвят за протести, а ако ситуацията не се промени, че ще фалират до края на годината", коментира председателят на комисията Мая Манолова. Тя допълни, че в този период най-бедната държава е Европейския съюз е плащала най-скъпия ток.

Две причини за поскъпването на тока

Председателят на комисията изтъкна две причини, заради които цената на промишления ток се е повишила.

Като първа причина тя определи присъединяването на България към ЕС през сегмента "Ден напред" през Гърция и предстоящото обединение с Румъния.

Втората причина, която бизнесът посочва, е изкуствено създаденият дефицит в ликвидността.

От БНЕБ коментираха, че цената се определя от предварително дадени оферти, които се обединяват с всички оферти на борсовите участници. Според директора БНЕБ Константин Константинов никой купувач не може да бъде принуден да купува енергия на по-висока цена, от тази, на която предварително е декларирал, че е готов да купува.

Очаква се пазарното обединение с Румъния да се случи през октомври, заяви още той, но беше категоричен, че пазарното обединение не влияе на цените, като по този начин отхвърли тезата на председателя на комисията Мая Манолова. Той призова да не се очакват чудеса от обединението с Румъния, и подчерта, че цените няма да се променят от това.

Румен Гечев от БСП коментира, че не е бил изготвян разчет за обединението и по-конкретно как то ще повлияе на цените.

Коментарът му идва след искането към институцията да предостави разчет. Константинов заяви, че има изготвен такъв документ, но не го представи. Подобни отговори дадоха и представителите на КЕВР и Министерство на икономиката. Така въпросът на Гечев остана без отговор, а поемането на отговорност се превърна в прехвърляне на топката между представителите на различните институции.

Гечев обобщи, че поскъпването на цената на тока се дължи на групова безотговорност. Манолова пък заяви, че тя трябва да бъде спряна.

Конкретни предложения за това обаче не бяха дадени.

"Дай да си говорим с числа"

Директорът на ТЕЦ „Марица Изток 2” Живко Динчев обясни, че в момента централата работи на пълен капацитет.

От въпросите на депутатите обаче стана ясно, че три от блоковете на централата са били в ремонт по едно и също време.

Председателят на комисията Мая Манолова видя в отговорите му прекалена условност и го призова с думите "дай да си говорим с числа". 

Динчев, Константинов, както и представителят на АЕЦ "Козлодуй", отрекоха да има картелно споразумение, на което се дължало покачването на цената на тока.

Освен това те отрекоха и твърдението, че български ток се изнася навън на ниски цени, докато у нас, заради създадения дефицит, токът поскъпва.

Игра на топка в зала "Изток"

Изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов заяви, че те не се месят в дейността на дружествата, нито да определят търговските им взаимоотношения, от които зависи и определянето на цената на тока. Той допълни, че БЕХ е "оперативен, а  не финансов холдинг".

От Министерството на енергетиката пък заявиха, че във ведомството няма документи за пазарното обединение на България и Гърция, в това число и разчети за ефекта от него. Аргументът - обединението се случва на 11 май, а служебното правителство е назначено ден по-късно, като провеждат първото си заседание на 13 май.

"Вчера си дошъл, аре малко изчакай"

В комисията се пренесе и политическото напрежение между БСП и ИБГНИ, които са и двете парламентарни групи, спрягани за трети мандатоносител. 

По време на изказването си Румен Гечев беше прекъснат от Димитър Делчев от "Изправи се БГ! Ние идваме!", който се опита да насочи колегата си от БСП да задава въпроси по същество.

Това обаче не се хареса на Гечев, който му отговори с думите:

"Когато станеш професор, тогава ще ме прекъсваш(...) Вчера си дошъл, аре малко изчакай." 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите