82% от експертите и широката общественост подкрепят въвеждане на закон за несъстоятелност на физическите лица, който да регулира взаимоотношенията между длъжник и кредитор по взаимоизгодна, справедлива и създаваща възможности за преодоляване на ситуацията процедура.
Това показват резултатите от национално представително проучване в страната, проведено от социологическата агенция Глобал Метрикс. Проучването беше представено на конференция в Представителството на Европейската комисия в България, в която участваха още омбудсманът Мая Манолова и Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи.
20% от интервюираните са съгласни с предложението на лица, които са изпаднали в личен фалит, да бъдат предоставяни социални помощи, докато подобрят ситуацията си. Едва 12% от анкетираните подкрепят идеята да бъде опростен дългът на длъжника, който не може да го изплати с наличното имущество.
На форума омбудсманът Мая Манолова представи законопроект за несъстоятелност на физически лица. Тя отбеляза, че България е единствената страна в Европа, в която все още няма приет такъв закон.
Целите на законопроекта са справедливо споделяне на тежестта от свръхзадължеността между кредиторите и длъжника - физическо лице, какт и преодоляване на свръхзадълженост чрез частично опрощаване на задълженията.
Според законопроекта процедурата по несъстоятелност ще се развива пред съда, като тя ще бъде колективна - ще предоставя възможност за участие на всички кредитори на длъжника, независимо от произхода на задълженията.
Задължителени принципи на процедурата по несъстоятелност ще бъдат публичността, както и баланс между интересите на длъжника и кредиторите.
В обхвата на процедурата влизат физическите лица - потребители и предприемачи. Предвижда се изискване за уседналност, като процедурата ще може да се ползва само от граждани на България или друга държава членка на ЕС, които са се установили у нас за срок по-дълъг от 6 месеца или лица, получили разрешение за постоянно пребиваване в страната.
Добросъвестността на физическото лице също ще оказва роля в процедурата по несъстоятелност. Критерии за добросъвестност са например длъжникът да не се е поставил в умишлено в състояние на свръхзадълженост, както и да не е съден за злоупотреби с доверие, за престъпление срешу кредиторите или финансовата, данъчната или осигурителната системи.
Процедурата по несъстоятелност на физическото лице няма да бъде прилагана, ако задълженията на длъжника не надвишават 5 минимални работни заплати.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си